0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

11
December
2018
Svømning
SSK Klubmesterskab 1
Solrød Svømmehal
11
December
2018
Svømning
Klubmesterskaber Afd. 2
Svømmecenter Falster
12
December
2018
Svømning
Værløse Klubmesterskab 1. afsnit
Værløse

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

4
Januar
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3252
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3253
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3237
Gladsaxe Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Danske rekorder parasvømning

Damer langbane

Senest opdateret den 15. september 2018

 

50 meter fri

Klasse

S1

Tid

Navn

Klub

Dato

Sted

S2

       

 

S3

1:19.70

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

13.10.98

Christchurch

S4

0.50.70

Karen Breumsø

Skovbakken

08.05.99

Esbjerg

S5

0:44.45

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

02.06.07

Århus

S6

0:47.73

Heidi Larsen

Næstved

09.09.95

Perpignan

S7

0:45.04

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

29.06.03

Gladsaxe

S8

0:32.53

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

19.08.13

Montreal

S9

0:30.82

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

28.10.00

Sydney

S10

0:30.97

Mia Mortensen

IGF-Odder

04.07.04

Esbjerg

S11

         

S12

         

S13

0:32.13

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

16.03.18

Hjørring

S14

0:35.02

Louise Pedersen

Brøndby

03.06.01

Sheffield

Downs

0:43.65

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

26.11.17

Reykjavik

 

100 meter fri

S1

 

  

  

  

 

S2

 

 

 

 

 

S3

2:52.58

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

16.10.98

Christchurch

S4

1:46.47

Karen Breumsø

Skovbakken

05.06.99

Sheffield

S5

1:33.39

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

02.06.07

Århus

S6

1:44.08

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

1:38.19

Louise Bast Aaby

Lyseng 03.06.18

Aarhus

S8

1:08.92

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

18.08.13

Montreal

S9

1:08.45

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S10

1:08.73

Mia Mortensen

IGF-Odder

03.07.04

Esbjerg

S11

         

S12

         

S13

1:08.45

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

18.08.18

Dublin

S14

1:17.04

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

03.07.04

Esbjerg

Downs

1:40.78

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

11.03.17

Bellahøj

 

200 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

6:15.61

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

13.03.98

Greve

S4

3:43.25

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

23.10.00

Sydney

S5

3:14.58

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

10.03.07

Esbjerg

S6

3:41.26

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

3:36.43

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.03.04

Esbjerg       

S8

2:31.24

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

06.03.15

Esbjerg

S9

2:33.21

Maria Lassen

Ringsted HIF

18.06.10

Berlin

S10

2:31.15

Mia Mortensen

AGF

24.06.05

Berlin

S11

         

S12

         

S13

2:35.98 Camilla Aagaard  I.H. Aalborg  17.03.18 Hjørring

S14

2:52.30

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

08.03.13

Esbjerg

Downs

3:45.76

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

25.11.17

Reykjavik

 

400 meter fri

S6

7:35.96

Heidi Larsen

Næstved

14.03.97

Turku

S7

6:48.77

Louise Bast Aaby

Lyseng 19.08.18 Dublin

S8

5:08.25

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

17.07.15

Glasgow

S9

5:25.38

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

10.08.99

Braunschweig

S10

5:05.35

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

06.09.95

Perpignan

S11

         

S12

         

S13

5:25.10 Camilla Aagaard  I.H. Aalborg  16.08.18 Dublin

S14

6:03.05

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

13.03.05

Esbjerg

Downs

 

 

 

 

 

 

800 meter fri

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

10:57.77 

Amalie Vinther 

Thisted Svømmeklub 

24.04.14 

Berlin 

S9

11:32.79 

Laura M. Christensen 

I.H. Aalborg 

05.06.16 

Brønderslev   

S10

10:44.04

Mie Trothe

Lyseng

08.06.18

Berlin 

S11

     

  

  

S12

         

S13

11:45.07

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

06.05.17

Brønderslev

S14

11:57.14

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

28.05.05

Århus

Downs

 

 

 

 

 

 

1500 meter fri

S7

 

 

  

 

 

S8

 

 

 

 

 

S9

21:54.89

 Laura M. Christensen

I.H. Aalborg

05.06.16

Brønderslev 

S10

  

  

  

  

   

S11

  

  

  

  

  

S12

  

  

  

  

  

S13

  

  

  

  

  

S14

22:56.97

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

27.05.05

Århus

Downs

 

 

 

 

 

 

50 meter rygsvømning

S1

 

  

 

  

 

S2

   

  

   

S3

1:21.72

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S4

0:59.62

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

25.10.00

Sydney

S5

0:43.96

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

07.03.09

Esbjerg

S6

1:24.06

Cathleen M. Nielsen

Swim Team Esbjerg

10.03.12

Esbjerg

S7

0:58.49

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.03.04

Esbjerg

S8

0:49.57

Louise Winsley

Kolding Svømmeklub

30.04.17

Fredericia

S9

0:39.47

Maria Lassen

Ringsted HIF

06.03.09

Esbjerg

S10

0:43.01

Mille Dige From Hørsholm 03.03.18 Bellahøj

S11

         

S12

         

S13

0:41.34

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

06.06.15

Aarhus

S14

0:41.57

Louise Pedersen

Brøndby

15.08.99

Braunschweig

Downs

0:54.30

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

03.03.18

Bellahøj

 

100 meter rygsvømning

S1

 

  

  

  

  

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

2:10.59

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

23.03.01

Esbjerg

S5

1:32.68

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

25.05.08

Berlin

S6

1:57.87

Heidi Larsen

Næstved

31.05.97

Berlin

S7

2:02.85

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

07.03.04

Esbjerg

S8

1:30.39

Pernille Thomsen

Solrød

27.10.00

Sydney

S9

1:17.73

Maria Lassen

Ringsted HIF

13.03.10

Esbjerg

S10

1:20.90

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

20.04.96

Môlndal

S11

         

S12

         

S13

1:24.08

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

04.03.17

Kristiansund

S14

1:32.67

Louise Pedersen

Brøndby

19.06.99

Rask stævne

Downs

1:55.04

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

04.03.18

Bellahøj

 

200 meter rygsvømning

S6          

S7

 

  

 

 

 

S8

3:45.38 Louise Winsley Kolding Svømmeklub 30.04.17 Fredericia

S9

2:56.20

Maria Lassen

Ringsted HIF

24.01.10

Lyngby

S10

          

S11

         

S12

         

S13

3:02.24 Camilla Aagaard I.H.Aalborg 30.04.16 Hjørring   

S14

3:27.34

Louise Pedersen

Brøndby

26.05.01

Ballerup

Downs

 

 

 

 

 

 

50 meter brystsvømning

SB1

 

 

 

   

SB2

1:25.84

Cecilie Kristiansen

Ringsted HIF

12.03.06

Esbjerg

SB3

1:01.14

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

26.05.07

Berlin

SB4

         

SB5

         

SB6

1:16.77 Louise Bast Aaby Lyseng 16.03.18 Hjørring

SB7

0:49.37

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

04.03.18

Bellahøj

SB8

0:39.18

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

06.12.03

Esbjerg

SB9

0:57.90

Camilla Bitz Witt

Erritsø 04.03.18 Bellahøj

SB11

         

SB12

         

SB13

0:42.14

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

29.01.16

Kristiansand

SB14

0:49.11

Susan Hansen

Ringsted HIF

10.03.12

Esbjerg

Downs

0:52.70

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

21.07.16

Firenze

 

100 meter brystsvømning

SB1

 

  

  

  

 

SB2

2:58.49

Cecilie Kristiansen

Ringsted HIF

19.04.15

Berlin

SB3

2:28.84

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

24.06.05

Berlin

SB4

 

 

 

 

 

SB5

2:37.16

Heidi Larsen

Næstved

08.11.94

Slima

SB6

2:48.36

Louise Bast Aaby

I.H. Aalborg

11.03.17

Bellahøj

SB7

1:45.33

Amalie Vinther

Lyseng

15.08.18

Dublin

SB8

1:21.57

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

07.06.03

Sheffield

SB9

1:30.38

Ricka Stenger

 

24.08.96

Atlanta

SB11

 

 

 

  

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

1:31.90

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg

02.03.18

Bellahøj

SB14

1:46.76

Susan Hansen

Maribo HIF

06.03.09

Esbjerg

Downs

1:58.48

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

21.07.16

Firenze

 

200 meter brystsvømning

SB4          

SB5

   

  

 

   

SB6

         

SB7

 

  

 

  

 

SB8

2:53.89

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

28.06.03

Gladsaxe  

SB9

3:36.87

Mia Mortensen

IGF-Odder

31.05.02

Århus

SB11

 

  

 

 

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

3:30.43

Camilla Aagaard

I. H. Aalborg

 17.04.15

Berlin

SB14

4:07.05

Anne Marie Skou

Odder

1992

?

Downs

3:38.46

Eva Rosted

IFAH Hørsholm

17.07.16

Firenze

 

50 meter butterfly

S1

       

  

S2

         

S3

1:18.67

Bente Aalling

Ribe

06.08.97

Badajoz

S4

0:57.49

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

03.08.01

Stockholm

S5

0:55.95

Anne-Dorte Andersen

Triton Ballerup

08.11.94

Slima

S6

 

 

 

 

 

S7

1:06.50

Louise Bast Aaby

Lyseng

01.06.18

Aarhus

S8

0:37.87

Amalie Vinther

Lyseng

10.06.18

Berlin

S9

0:33.96

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

27.03.04

Sydney

S10

0:35.85

Mie Trothe

Lyseng

17.08.18

Dublin

S11

  

  

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:33.74

Camilla Aagaard 

I.H. Aalborg 

16.03.18

Hjørring

S14

0:41.83

Anne Marie Skou

Odder

1994

Slima

Downs

0:54.58

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

21.07.16

Firenze

 

100 meter butterfly

 

 

 

 

 

 

S5

 

 

 

 

 

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

1:19.89

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

06.08.14

Berlin

S9

1:15.51

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

21.10.00

Sydney

S10

1:18.82

Mia Trothe

Lyseng

17.08.18

Dublin

S11

 

 

 

   

S12

 

 

 

   

S13

1:26.44

Camilla Aagaard

I.H. Aalborg  13.08.18

Dublin

S14

1:49.47

Nadja Joy Tønnesen

IHF

09.03.02

Hørsholm

Downs

 

 

 

 

 

 

200 meter butterfly

S8

 

  

  

  

 

S9

 

 

 

 

 

S10

 

 

 

 

 

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

4:05.41

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

28.05.09

Berlin         

Downs

 

 

 

 

 

 

150 meter individuel medley

SM1

         

SM2

         

SM3

3:33.89

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

17.07.03

Edmonton

SM4

2:47.84

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

15.09.08

Beijing

 

200 meter individuel medley

SM3

4:56.49

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

06.12.03

Esbjerg

SM4

  

  

   

 

  

SM5

4:18.02

Anne-Dorte Andersen

Triton Ballerup

06.09.92

Barcelona

SM6

  

  

  

  

  

SM7

4:25.07

Louise Bast Aaby Lyseng 03.06.18 Aarhus

SM8

3:02.42

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

15.07.15

Glasgow

SM9

2:44.89

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

20.10.00

Sydney

SM10

2:50.05

Mia Mortensen

AGF

25.06.05

Berlin

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

2:52.97

Camilla Aagaard

 I.H. Aalborg

15.08.18

Dublin

SM14

3:31.48

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

11.03.05

Esbjerg

Downs

4:09.07

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød 04.03.18 Bellahøj

 

400 meter individuel medley

SM8

6:35.61

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

25.04.14

Berlin

SM9

6:20.20

Laura M Christensen 

 I H Aalborg

06.07.17

Berlin

SM10

 

 

 

 

 

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

 

 

 

 

 

SM14

7:26.08

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

01.06.07

Århus

Downs

 

 

 

 

                  

 

4 x 100 fri

34 point 5.09.75

Mie Trothe

Laura Christensen

Louise Bast Aaby

Amalie Vinther

Danmark 13.08.18 Dublin

 

4 x 100 medley

34 point 5.50.62

Louise Bast Aaby

Laura Christensen

Mie Trothe

Amalie Vinther

Danmark 19.08.18 Dublin