0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

17
December
2018
Svømning
Langdistance- og kravtidsstævne
Ølstykke Svømmehal
18
December
2018
Svømning
Berns X-mas Challenge
Bernstorffsminde Efterskole
19
December
2018
Svømning
VAT Kravtidstævne
Vallensbæk

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

4
Januar
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3252
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3253
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3237
Gladsaxe Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Danske rekorder parasvømning

Damer kortbane

Senest opdateret den 15. september 2018

 

50 meter fri

Klasse

Tid

Navn

Klub

Dato

Sted

S1          

S2

 

 

 

 

 

S3

1:23.13

Bente Aalling

Ribe

04.05.97

Sydkysten

S4

0:51.58

Karen Breumsø

Skovbakken

07.02.99

Århus

S5

0:45.63

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

22.05.05

Salzburg

S6

0.47.79

Heidi Larsen

Næstved

20.04.96

Haninge

S7

0:40.52

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

21.11.04

Odense

S8

0:32.65

Pernille Thomsen

Solrød HIF

02.08.98

Malmø

S9

0:31.18

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

14.11.03

Stavanger

S10

0:30.95

Mia Mortensen

IGF- Odder

14.02.04

Malmø

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:31.89

Camilla Aagaard

I H Aalborg

28.10.16

Hjørring

S14

0:34.90

Louise Pedersen

Brøndby

10.02.01

Malmø

Downs

0:42.32

Eva Rosted

IFAH Hørsholm

13.09.16

Helsingør

 

100 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

2:52.13

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

24.09.00

Esbjerg

S4

1:46.84

Karen Breumsø

Skovbakken

20.03.99

Esbjerg

S5

1:34.57

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

15.05.10

Esbjerg

S6

1:43.58

Heidi Larsen

Næstved

04.05.97

Sydkysten

S7

1:36.10

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

09.02.03

Malmø

S8

1:09.91

Amalie Vinther

Lyseng

05.05.18

Odense

S9

1:10.11

Maria Lassen

Ringsted HIF

23.05.10

Jyllinge

S10

1:09.78

Mia Mortensen

IGF-Odder

15.02.04

Malmø

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

1:09.38

Camilla Aagaard

I H Aalborg

05.05.18

Odense

S14

1:17.55

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

22.01.05

Ebeltoft

Downs

1:36.86

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

02.11.17

Paris

 

200 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

6:05.49

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

16.01.98

Deventer

S4

3:38.45

Karen Breumsø

Skovbakken

20.03.99

Esbjerg

S5

3:18.58

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

21.05.05

Salzburg

S6

3:35.37

Heidi Larsen

Næstved

10.02.96

Malmø

S7

3:25.09

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

08.02.03

Malmø

S8

2.33.99

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

25.01.14

Struer

S9

2:30.52

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

27.11.01

Albertslund

S10

2:25.61

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

10.02.96

FM

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

2:36.05

Camilla Aagaard

I H Aalborg

02.10.16

Thisted

S14

2:47.22

Nadja Joy Tønnesen

Korsør HIF

12.01.13

Næstved

Downs

3:35.43

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

17.11.17

Maribo

 

400 meter fri

S6

7:33.65

Heidi Larsen

Næstved

04.05.97

Sydkysten

S7

7:22.68

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.10.02

Odense

S8

5:10.82

Amalie Vinther

Lyseng

05.05.18

Odense

S9

5:27.30

Laura Martens Christensen

IH Aalborg

05.11.16

Vadum

S10

5:07.80

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

04.05.96

Odense

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

5:35.50

Camilla Aagaard

I H Aalborg

14.02.16

Nørresundby

S14

5:46.72

Nadja Joy Tønnesen

Korsør HIF

26.05.06

Korsør

Downs

 

 

 

 

 

 

800 meter fri

S6
S7
         

S8

11:07.27

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

19.04.13

Odder

S9

11:06.19

Laura Martens Christensen

I H Aalborg

29.10.16

Hjørring

S10

10:31.29

Mia Mortensen

IGF-Odder

10.10.03

Århus

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

11:17.73

Camilla Aagaard 

I.H. Aalborg

11.02.17

Nørrersundby 

S14

12:07.30

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

26.06.11

Athen

Downs

 

 

 

 

 

 

1500 meter fri

S7

 

 

 

 

 

S8

 

 

 

 

 

S9

21:25.14

Laura Martens Christensen

I H Aalborg

11.02.17

Nørresundby

S10

 

 

 

 

 

S14

22:57.50

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

17.04.10

Haslev

Downs

 

 

 

 

 

 

50 meter rygsvømning

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

1:32.43

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

20.03.99

Esbjerg

S4

0:59.97

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

23.03.01

Esbjerg

S5

0:44.91

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

02.12.09

Rio de Janeiro

S6

0:57.52

Heidi Larsen

 

21.03.99

Esbjerg

S7

0:59.94

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

03.02.02

Region 2

S8

0:40.50

Pernille Thomsen

Solrød HIF

01.12.01

Esbjerg

S9

0:37.29

Maria Lassen

Ringsted HIF

23.05.10

Jyllinge

S10

 

 

 

 

 

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:38.28

Camilla Aagaard

I H Aalborg

30.09.16

Thisted

S14

0:42.90

Louise Pedersen

Brøndby

14.01.00

Brøndby

Downs

0:50.94

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

05.05.18

Odense

 

100 meter rygsvømning

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

2:10.59

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

24.03.01

Esbjerg

S5

1:34.57

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

15.05.10

Esbjerg

S6

1:56.44

Heidi Larsen

Næstved

20.04.96

Haninge

S7

1:55.51

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

08.02.03

Malmø

S8

1:30.31

Pernille Thomsen

Solrød HIF

19.01.02

Deventer

S9

1:18.56

Maria Lassen

Ringsted HIF

22.05.10

Jyllinge

S10

1:20.05

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

20.04.96

Haninge

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

1:22.79

Camilla Aagaard

I H Aalborg

23.09.17

Horsens

S14

1:32.65

Louise Pedersen

Brøndby

10.02.01

Malmø

Downs

1:50.93

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød 05.05.18 Odense

 

200 meter rygsvømning

S6 S7

4:17.30

Heidi Larsen

Næstved

20.10.95

Varberg

S8

3:16.88

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

22.03.14

Thisted

S9

2:54.06

Maria Lassen

Ringsted HIF

03.12.10

Køge

S10

2:50.68

Gritt Barlund

KVIK Kastrup

20.10.95

Varberg

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

3:22.17

Nadja Joy Tønnesen

Korsør HIF

12.05.07

Næstved

Downs

 

 

 

 

 

 

50 meter brystsvømning

SB1          

SB2

1:23.72

Cecilie Kristiansen

Ringsted HIF

15.03.15

Ringsted

SB3

0:59.30

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

30.11.09

Rio de Janeiro

SB4

1:09.60

Anne-Dorte Andersen

Lyngby HIF

04.05.96

Odense

SB5

1:11.96

Heidi Larsen

Næstved

09.04.95

NM

SB6

1:07.07

Louise Bast Aaby

I H Aalborg

18.03.17

Odder

SB7

0:49.93

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

02.10.09

Thisted

SB8

0:37.35

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

15.11.03

Stavanger

SB9

0:42.03

Ricka Stenger

Swim Team Esbjerg

04.03.00

Esbjerg

SB11

 

 

 

 

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

0:42.37

Camilla Aagaard

I H Aalborg

25.09.15

Thisted 

SB14

0:47.31

Susan Hansen

Maribo HIF

15.03.03

Korsør

Downs

0:50.48

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

03.11.17

Paris

 

100 meter brystsvømning

SB1

 

 

 

 

 

SB2

2:57.75

Cecilie Kristiansen

Ringsted HIF

01.11.14

Kalundborg

SB3

 

 

 

 

 

SB4

 

 

 

 

 

SB5

 

 

 

 

 

SB6

2:40.86

Louise Bast Aaby

I H Aalborg

19.03.17

Odder

SB7

1:40.77

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

07.11.14

Stavanger

SB8

1:19.13

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

14.11.03

Stavanger

SB9

1:28.01

Mia Mortensen

IGF-Odder

14.02.04

Malmø

SB11

 

 

 

 

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

1:30.28

Camilla Aagaard

I H Aalborg

29.10.16

Hjørring

SB14

1:42.00

Rikke Poulsen

Århus

FM 1991

??

Downs

1:52.41

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

22.07.18

Truro

 

200 meter brystsvømning

SB4          

SB5

 

 

 

 

 

SB6

 

 

 

 

 

SB7

 

 

 

 

 

SB8

2:46.78

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

23.11.03

Holbæk

SB9

3:10.36

Mia Mortensen

IGF-Odder

22.02.03

områdemester

SB11

 

 

 

 

 

SB12

 

 

 

 

 

SB13

3:28.16

Camilla Aagaard

I H Aalborg

01.02.15

Hjallerup

SB14

3:43.13

Susan Hansen

Maribo

03.05.03

Maribo

Downs

4.20.30

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

11.11.15

Loano, Italien

 

50 meter butterfly

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

1:18.91

Bente Aalling

Swim Team Esbjerg

24.09.00

Esbjerg

S4

0:59.04

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

01.12.01

Esbjerg

S5

0:57.95

Anne-Dorte Andersen

Lyngby HIF

09.04.95

Ringsted

S6

 

 

 

 

 

S7

1:05.04

Louise Bast Aaby

Lyseng

05.05.18

Odense

S8

0:37.20

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

08.11.14

Stavanger

S9

0:33.67

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

26.09.03

Kastrup

S10

0:36.29

Mie Trothe

Lyseng

05.05.18

Odense

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:33.45

Camilla Aagaard

I H Aalborg

08.12.17

Aalborg

S14

0:43.89

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

15.02.04

Malmø

Downs

0:54.20

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

30.10.16

 

 

100 meter butterfly

S5          
S6          
S7          

S8

1:22.64

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

09.11.14

Stavanger

S9

1:16.91

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

19.01.02

Deventer

S10

1:20.81

Mie Trothe

DeltaSwim

29.09.17

Fredericia

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

1:30.81 

Camilla Aagaard 

I H Aalborg 

25.09.15 

Thisted 

S14

1:43.22

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

06.02.05

Struer

Downs

 

 

 

 

 

 

200 meter butterfly

S8  3:16.09  Amalie Vinther  Thisted Svømmeklub 16.12.13   Thisted

S9

 2.54.37

 Sisse Egeborg

 AIF-VAT89

27.11.01

 Albertslund

S10

 

 

 

 

 

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

3:46.24

Nadja Joy Tønnesen

Næstved IF

07.05.06

Korsør

Downs

 

 

 

 

 

 

100 meter individuel medley

SM1

 

 

 

 

 

SM2

 

 

 

 

 

SM3

2:18.29

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

26.11.03

Esbjerg

SM4

2:19.73

Karina Lauridsen

Swim Team Esbjerg

09.10.04

Østrig

SM5

2.06.07

Anne-Dorte Andersen

Lyngby HIF

20.10.95

Varberg

SM6

 

 

 

 

 

SM7

2:10.74

Mia Søltoft Kjeldsen

Nordals Svømmeklub

06.10.02

Odense

SM8

1:27.71

Amalie Vinther

Thisted Svømmeklub

09.11.14

Stavanger

SM9

1:18.77

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

16.11.03

Stavanger

SM10

1:19.36

Mia Mortensen

IGF-Odder

14.02.04

Malmø

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

1:18.69

Camilla Aagaard

I H Aalborg

09.12.17

Aalborg

SM14

1:34.08

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

14.02.04

Malmø

Downs

1:45.21

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød 26.07.18

Truro

 

200 meter individuel medley

SM3

 

SM4

4:53.22

Karen Breumsø

Swim Team Esbjerg

21.03.03

Esbjerg

SM5

4:31.26

Anne-Dorte Andersen

Lyngby HIF

05.05.96

Odense

SM6

 

 

 

 

 

SM7

4:20.67

Louise Bast Aaby

Lyseng

05.05.18

Odense

SM8

3:04.60

Amalie Vinther

Lyseng

05.05.18

Odense

SM9

2:46.44

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

29.09.01

Hillerød

SM10

2:49.05

Mia Mortensen

IGF-Odder

10.10.03

Århus

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

2:55.34

Camilla Aagaard

I H Aalborg

12.02.17

Nørrersundby

SM14

3:22.06

Nadja Joy Tønnesen

Randers Neptun

10.04.05

Århus

Downs

3:57.59

Cecilie Beer

Sigma Swim Allerød

25.07.18

Truro

 

400 meter individuel medley

SM8

 

 

 

 

 

SM9

5:55.57

Sisse Egeborg

AIF-VAT89

24.11.01

Ringe

SM10

6:03.98

Mia Mortensen

IGF-Odder

11.10.03

Århus

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

 

 

 

 

 

SM14

7:15.19

Nadja Joy Tønnesen

Haslev Svømmeklub

20.05.09

Haslev

Downs

 

 

 

 

 

 

4 x 50 meter fri svømning Klasse S14

Landsholdet

Louise Pedersen, Joan Byg, Nadja Joy Tønnesen og Susan Hansen

2:26.39

Malmø 09.02 2003

Downs

 

 

 


4 x 50 meter Holdmedley Klasse S14

Landsholdet

Louise Pedersen, Susan Hansen, Nadja Joy Tønnesen og Lene Olsen

3:05.99

Malmø 14.02 2004

Downs