Mandag den 27. juni, begynder de første af en lang række sommer-svømmeskoler eller AquaCamps, som de hedder, i regi af Dansk Svømmeunion. Det er nu det 13. år disse AquaCamps tilbydes i tæt samarbejde med svømmeklubber lokalt.
AquaCamp – også for børn, der ikke kan svømme
AquaCamp-konceptet er hovedsageligt målrettet børn i alderen 7-12 år. Deltagelse kræver ingen særlige forudsætninger, ligesom det ikke kræver medlemskab af en svømmeklub at få lov til at deltage. Der er også plads til at børn, som endnu ikke har lært at svømme, kan være med.
51 svømmeklubber byder i denne sommerferie velkommen til i alt 115 AquaCamps i løbet af sommeren. En camp varer typisk fem dage. Nogle af klubberne afholder flere camps i løbet af sommeren, og aktiverer dermed endnu flere glade børn. Med ikke færre end 115 AquaCamps i år, er der mulighed for at omkring 5500 børn kan glæde sig til en forrygende oplevelse på AquaCamp med svømning, livredning, mærkesvømning, skattejagt og mange andre sjove aktiviteter – planlagt af svømmeklubberne selv.
Følgende 51 svømmeklubber byder i løbet af sommeren 2016 velkommen til én eller flere AquaCamps:
AIA Tranbjerg |
Hovedstadens Svømmeklub |
Snejbjerg Svømmeklub |
Bjerringbro Svømmeklub |
IF Lyseng Svømning |
Svømmeklubben Kvik Kastrup |
Deltaswim, Fredericia |
Kjellerup Svømmeklub |
Svømmeklubben Nord |
Dragsholm Svømmeklub |
Korsør Svøm |
Svømmeklubben Pingvinen, Støvring |
Farum Familie Svøm |
Køge Svømmeklub |
Svømmeklubben SYD, Nykøbing F |
Farum Svømmeklub |
Lyngby Svømmeklub |
Svømmeklubben Sønderborg |
Frederiksværk Svømme Klub |
Nivå Svømmeforening |
Svømmeklubben Vest Brøndby |
Faaborg Svømmeklub |
Odense Svømme Klub |
TEMPO Svømmeklub, Børkop |
Gentofte Svømmeklub |
O.S.L.F. Odense |
Thisted Svømmeklub |
Haderslev Svømmeklub |
Ringe Svømme-Klub |
Tommerup Svømmeklub |
Helsingør Svømmeklub |
Roskilde Svømning |
Tune IF |
Herning Svømmeklub |
Rønne Svømmeklub, Bornholm |
Vejle Svømmeklub Triton |
Hillerød Svømmeklub |
S68 - Hjørring |
Viborg Svømmeklub |
Hobro Svømmeklub |
SHS Stevns |
Viby Svømmeklub, Sjælland |
HOG Svømning |
Skovbakken Svømning |
Vildbjerg Svømmeklub |
Holstebro Svømme-Club |
Slagelse Svømmeklub |
Aalborg Svømmeklub |
Horsens Svømmeklub |
Slangerup Svømmeklub |
Aars Svømmeklub |
Stadig enkelte ledige pladser tilbage
For de, der kunne være interesseret i at tilmelde børn til sommerens AquaCamps, er der stadig enkelte ledige pladser, dog primært til de AquaCamps, der afholdes midt i eller sidst på sommeren. På AquaCamps hjemmeside kan du se, hvor, der er ledige pladser tilbage: www.aquacamp.dk
Samarbejdspartnere og sponsorer hjælper til
Det er af afgørende betydning, at en række sponsorer vil hjælpe til og støtte op om AquaCamp – det være sig i form af naturalier til børnenes meget populære Goodie-bags og i form af økonomisk støtte.
Goodie-bags uddeles til samtlige børn på førstedagen af camp’en. I disse gemmer sig små overraskelser foruden en flot T-shirt, drikkedunk, svømmebriller og en badehætte. Derudover får børnene i år frisk frugt og saftevand hver dag.
I år er det lykkedes at få etableret et samarbejde med følgende virksomheder, der således har valgt at bakke op om de aktive camps:
Bag om AquaCamp
AquaCamp afholdes for 13. år i træk i mange danske svømmeklubber og har været en succes siden start med stigende deltagerantal hvert år. Dansk Svømmeunion har udviklet konceptet og svømmeklubber, der er medlem af Dansk Svømmeunion kan derfor planlægge og afholde AquaCamp i deres egen klub.
AquaCamp afholdes typisk i sommerferien, men flere svømmeklubber er begyndt at afholde i de andre, mindre ferier inden for de sidste år.
For yderligere information om AquaCamp denne sommer kan de ansvarlige udviklingskonsulenter i Dansk Svømmeunion kontaktes:
Lene Madegaard, mobil: 29 20 61 50, E-mail: lm@svoem.dk
Eller
Anna Jørgensen, mobil 29 16 09 04, E-mail: aj@svoem.dk