Indberetning af medlemmer fra din klubAf: Morten Kjær, udviklingschefDet er tid til den årlige indberetning af medlemmer til Danmarks Idræts-Forbund (DIF). Denne gang skal din klub være opmærksom på, at der er sket nogle ændringer både hvad angår indberetningsdatoen og hvad angår måden at opgøre medlemstallet på.
Det er vigtigt, at alle klubber husker at indberette medlemstallene til DIF i tide. Det er et nødvendigt arbejde, da oplysningerne bruges i mange sammenhænge. Klubbens indberetninger indgår i de officielle tal, der bruges til at se sportsgrenenes udvikling og udbredelse. Desuden udgør disse tal grundlaget for fordeling af midler fra Danske Spil til de forskellige idrætsgrene.
Bemærk, at
indberetningsdatoen er flyttet en måned i forhold til tidligere, og skal således
opgøres pr. 31.12.2010. Derudover er princippet for opgørelsen ændret til antal medlemmer, der har været i klubben
i løbet af 2010, og således ikke øjebliksbilledet som tidligere.
Skemaer og vejledning udsendes direkte fra DIF i december måned, og frist for indberetning vil være den 31. januar 2011.
Såfremt du og din klub måtte have spørgsmål til medlemsregistreringen, kan du rette henvendelse til Dansk Svømmeunions udviklingschef, Morten Kjær, på e-mail : mkj@svoem.dk og på telefon: 4439 4454.
Har du også læst?Generalforsamling 2011Indberetning af medlemmer fra din klubDansk Svømmeunions hjemmeside får et ansigtsløft i 2011DIFs medlemstal for 2010 Indstilling af kandidater til Dansk Svømmeunions priser 2011 Børnehjælpsdagens Julelotteri støtter det danske foreningslivHar svømmeklubben brug for buskørsel – så se herNye retningslinjer for genoplivningSøg midler i DIFs uddannelsesfondHvem skal være ”Årets Helt 2010”?Nyt fra Svømmesektionen