0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Massiv dansk deltagelse ved to forestående World Cup stævner

17-01-2005

Af: 21

Dansk Svømmeunion stiller med store hold ved denne uges to europæiske World Cup stævner, som finder sted i Stockholm, den 18. – 19. januar og i Berlin, den 22. – 23. januar.

36 svømmere til Stockholm
Ikke mindre end 36 svømmere begiver sig i dag af sted mod ugens første udfordring – World Cup i Stockholm. Holdet udgøres af 25 seniorsvømmere og 11 juniorsvømmere, der alle skal deltage ved dette stævne.

De 12 bedste seniorsvømmere drager efter Stockholm-afsnittet direkte videre mod det næste World Cup stævne i Berlin, der traditionelt udgør et af de hurtigste stævner på hele World Cup turen.

Juniorsvømmere med for første gang
At der i år er juniorsvømmere med i den danske World Cup-trup, er et nyt tiltag, fortæller elitechefen i Dansk Svømmeunion, Lars Sørensen:
- det afspejler satsningen på udviklingen af vores talenter og går godt i tråd med den juniorsatsning, som vi påbegyndte ved EM på kortbane i december” udtaler Lars Sørensen.

World Cup stævnerne giver svømmerne international stævneerfaring
Umiddelbart knyttes der de største forventninger til de danske medaljetagere fra december måneds succesfulde EM på kortbane. De fire kvindelige medaljetagere fra december – Louise Ørnstedt, Mette Jacobsen, Julie Hjorth-Hansen og Lotte Friis - er således at finde på det danske World Cup hold, der deltager ved begge stævner.
Men svømmere som Jeanette Ottesen og Jakob Andkjær kan også forventes at blande sig blandt finaledeltagerne i deres respektive løb.

Det er dog vigtigt at bemærke, at World Cup stævnerne primært indgår i svømmernes træningsforløb som vigtige aktiviteter, der giver værdifuld international stævneerfaring, fortæller elitechefen i Dansk Svømmeunion. Således udgør World Cup stævnerne ikke svømmernes primære sæsonsatsning.

1.000.000 US dollars i pengepræmier
Den verdensomspændende World Cup tur begyndte i november måned i Sydafrika og bevæger sig jorden rundt før stævnerækken afsluttes i Brasilien den 18. - 20. februar. Samlet for hele World Cup rækken af stævner, er der mere end 1.000.000 US dollars at svømme om i pengepræmier.

For yderligere information kan landstræner Mark Regan, der deltager ved begge stævner, kontaktes på mobilnr.: 2920 6158.
Alle resultater vil være at finde på: www.omegatiming.com


Nedenfor følger oversigt over de danske hold:

Stockholm, seniorer
Navn
Klub
Mette Jacobsen
West Swim Esbjerg
Louise Ørnstedt
Frem-STO95
Lotte Friis
Allerød-Sigma
Jakob Andkjær
Elitecenter/VI39-VAT89
Jeannette Ottesen
Elitecenter/Lyngby
Julie Hjorth-Hansen
Birkerød-Sigma
Micha Østergaard
West Swim Esbjerg
Louise Jansen
Allerød-Sigma
Kathrine Jørgensen
West Swim Esbjerg
Jon Rud
West Swim Esbjerg
Emil Dall-Nielsen
Allerød-Sigma
Chris Christensen
West Swim Esbjerg
Anders Beck
Elitecenter/Haderslev
Mads Glæsner
Elitecenter/Allerød-Sigma
Fredrik Seistrup
West Swim Esbjerg
Christian Hansen
Birkerød-Sigma
Christian Fischer
AGF
Mathilde Sørensen
West Swim Esbjerg
Claus Iversen
Birkerød-Sigma
Emil Dalgaard
Silkeborg
Frederikke Glæsner
Elitecenter/Allerød-Sigma
Annine Johansen
Helsingør
Majken Thorup
Aalborg
Maibritt Thoft
Elitecenter/Kalundborg
Martin Jensen
Elitecenter/Silkeborg
Mark Regan
Træner
Ejnar Larsen
Træner
Niels-Jørgen Jørgensen
Træner
Michael Hinge
Træner
 
Stockholm, juniorer
Navn
Klub
Tobias Urban Hansen
Kvik Kastrup
Laura Papke
Bov
Line Præst Lauridsen
West Swim Esbjerg
Mathias Gydesen
Allerød-Sigma
Nicolai G. Hansen
West Swim Esbjerg
Nikolaj Holm
Holbæk
Martin Chabior
Gladsaxe
Johan Peen
Birkerød-Sigma
Josephine E. Thomsen
Helsingør
Kim Hansen
Herning
Amalie Brinkenfeldt
Lyngby
Ari Palve
Træner
Ricki Clausen
Træner

Berlin, seniorer
Mette Jacobsen
West Swim Esbjerg
Louise Ørnstedt
Frem-STO95
Lotte Friis
Allerød-Sigma
Jakob Andkjær
Elitecenter/VI39-VAT89
Jeannette Ottesen
Elitecenter/Lyngby
Julie Hjorth-Hansen
Birkerød-Sigma
Micha Østergaard
West Swim Esbjerg
Louise Jansen
Allerød-Sigma
Kathrine Jørgensen
West Swim Esbjerg
Jon Rud
West Swim Esbjerg
Emil Dall-Nielsen
Allerød-Sigma
Annette Hansen
Allerød-Sigma
Majken Thorup
Aalborg
Mark Regan
Træner
Jesper Von Seelen Hansen
Træner

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen