0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

26
September
2021
26
September
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3718
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale
27
September
2021

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

26
September
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3718
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale
29
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3753
Holstebro
30
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3760
Taastrup Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

World Cup, Berlin: Seks danske svømmere med i eftermiddagens finaleafsnit

22-01-2005

Af: 21

World Cup serien er nu nået til Berlin, hvor Danmark har meldt sin ankomst med 13 svømmere.
I formiddagens afsnit lykkedes det for fem danske svømmere at kæmpe sig frem til en finaleplads, som alle svømmes lørdag eftermiddag. Endvidere er en dansk svømmer sikret en direkte finaleplads i eftermiddag.

Julie Hjorth-Hansen, Birkerød/Sigma, sluttede som næsthurtigste svømmer i indledende 200 m individuel medley i tiden 2.13,94.
Hurtigste svømmer blev værtsnationens egen Teresa Rohmann i tiden 2.13,09.

I disciplinen 50 m rygsvømning var to danske svømmere med til start, som begge opnåede pladser i eftermiddagens finale.
Således kom Louise Ørnstedt, Frem/STO95, i mål i tiden 28,57 og blev nummer fire, mens West Swim Esbjerg-svømmeren Kathrine Jørgensen, blev noteret for tiden 28,82, og derved sluttede som femtehurtigste svømmer.

Mette Jacobsen, som lige har afsluttet et forrygende World Cup afsnit i Stockholm, svømmede i formiddag 100 m butterfly i tiden 59,66, hvilket rakte til en samlet fjerdeplads til svømmeren fra West Swim Esbjerg.

Endelig lykkedes det også for Jakob Andkjær, VAT89/VI39/Elitecentret, at opnå en plads i aftenens finaleafsnit, da han i 50 m butterfly kom i mål i tiden 23,97, og derved sluttede på en samlet sjetteplads.

I eftermiddag kan vi også glæde os til at følge Lotte Friis i direkte finale i 800 m fri svømning.


Øvrige danske resultater:
Kathrine Jørgensen, West Swim Esbjerg, satte personlig rekord i disciplinen 50 m fri svømning i tiden 26,54. Kathrine sluttede her på en samlet 19. plads.

Også Lotte Friis blev noteret for en ny personlig rekordtid i 50 m fri svømning. Lottes tid - 26,95 – resulterede i en samlet placering som nr. 23 til svømmeren fra Allerød/Sigma.

Louise Jansen, Allerød/Sigma, sluttede som nummer 23 i 100 m butterfly i tiden 1.03,72, hvilket er ny personlig rekord.
Samme svømmer var også med i formiddagens 800 m fri svømning. Her kom Louise i mål i tiden 8.50,68, og blev derved fjerdehurtigste svømmer i dette heat.
De otte hurtigste svømmere er med i eftermiddagens direkte finale, hvor blandt andre Lotte Friis, Allerød/Sigma, stiller til start.

Jeanette Ottesen, Lyngby/Elitecentret, sluttede på den altid lidt ærgerlige niendeplads i 100 m butterfly i tiden 1.00,35.
Ligeledes i 50 m fri svømning blev det til en niendeplads til Jeanette - her i tiden 25,78.

Louise Ørnstedt, Frem/STO95, svømmede 200 m rygsvømning i tiden 2.10,98, hvilket resulterede i en samlet 10. plads til svømmeren fra Odense.

Aalborg-svømmeren Majken Thorup sluttede på en samlet 11. plads i disciplinen 100 m brystsvømning i tiden 1.11,42.

Micha Østergaard, West Swim Esbjerg, blev nummer 13 i 100 m butterfly i tiden 1.02,01.
I 50 m fri svømning sluttede Micha som nummer 18 i tiden 26,45.

Annette Hansen, Allerød/Sigma, blev nummer 15 i 100 m butterfly i tiden 1.02,20, mens hun i 50 m fri svømning sluttede som nummer 20 i tiden 26,68.

West Swim Esbjergs Jon Rud, sluttede på en samlet 16. plads i 400 m fri svømning i tiden 3.54,73.

I 100 m fri svømning for herrer blev Jakob Andkjær, VAT89/VI39/Elitecentret, noteret for tiden 51,11, hvilket resulterede i en samlet 36. plads.
Med i samme disciplin var også Emil Dall-Nielsen fra Allerød/Sigma, som blev nr. 40 i tiden 51,47.
Endelig var også Jon Rud med i denne disciplin. Jons tid - 53,40 - resulterede i en samlet placering som nummer 47 til den unge svømmer fra West Swim Esbjerg.
For yderligere information kan landstræner Mark Regan kontaktes på mobil: 2920 6158.

Alle resultater kan ses på: www.omegatiming.com

Finaleafsnittet begynder klokken 15.00.

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen