0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

3
December
2021
3
December
2021
3
December
2021

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 Næste arrangement

4
December
2021
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse 2. weekend TBØ21-3772
Støvring Svømmehal
4
December
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen 3. Weekend TÅR21-3595
Fyrtårn Tommerup
4
December
2021
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 ISG21-3431
Danhostel Kalundborg Vandrerhjem

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


The Great Danes

31-10-2014

Holdet til The Graet Danes er udtaget 

Af: Martin Karup

Landstræner Nick Juba har udtaget holdet til The Great Danes sæson 2014 & 2015.

 

Landstræneren har udtaget følgende svømmere

 

Viktor Bromer  Aalborg Svømmeklub
Pál Joensen  Aalborg Svømmeklub / NTC
Chris Christensen  STM / Herning Svømmeklub
Daniel Skaaning  STT / VAT CPH / NTC
Magnus Westermann   Herlev Svømning
Frans Johannessen  Esbjerg Svømmeklub
Magnus Jakupsson  Sigma Swim Allerød
Christian Rasmussen  OSK / Swim Team Odense
Frederik Siem Pedersen  Farum Svømmeklub
Marcus Krøyer Svendsen  Svømmeklubben, Kvik Kastrup
Frederik Sørensen  O.S.L.F / Swim Team Odense

 

Du kan læse mere om udtagelserne her