0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

25
Juni
2019
Andet
Informationsmøde om svømmetider
Sektion for idræt
28
Juni
2019
Svømning
BOCKSTENSDOPPET 2019
Varberg, Sverige

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse 

Starter til august:

St Heddinge

Kalundborg

Børnetræner

Vildbjerg/Tommerup

Årgangstræner - 3 weekender

start den 7. september Hvidovre

Livredderakademi

30.juli til 1. august Hvidovre

Livredderdommerkursus

5. oktober Slangerup

Aqua+ Akademi

14.-15. September

 Næste arrangement

30
Juli
2019
Træner/instruktør
Livredderakademi Liv19-3258
TrygFonden Kystlivredningsuddannelsescenter
17
August
2019
Officials
Modul 7 - Overdommer off19-3249
Best Western Plus Hotel Fredericia
22
August
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3350
Svømmeklubben Triton Ballerup, Tritons klubhus

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Udtagelse af VKM og EKM hold

    Tags:

21-09-2012

Eliteafdelingen har udtaget holdene som skal repræsente Danmark ved EM og VM på kortbane i november og december måned. 

Af: Elitechef Lars Sørensen

VKM kvalificerede

Sæson 2012/2013 
 

Svømmere Født Klub
Lotte Friis
Jeanette Ottesen
Rikke Møller Pedersen
Pernille Blume
Mads Glæsner
Mie Ø. Nielsen
Daniel Skaaning
Katrine Holm Sørensen
Anders Lie
1988
1987
1989
1994
1988
1996
1993
1992
1991
Sigma Swim Allerød
Kvik Kastrup
Frem Odense
Sigma Swim Birkerød
Vallensbæk IF Af 1939 // USA
Aalborg Svømmeklub
Swim Team Tåstrup / VAT CPH
Esbjerg Svømmeklub
Farum Svømmeklub

NB: Se fuldendt oplysninger omkring udtagelserne for VKM kvalificerede i denne pdf fil.


EKM kvalificerede


Sæson 2012/2013

 

Svømmere Født

Klub

Lotte Friis
Jeanette Ottesen
Rikke Møller Pedersen
Pernille Blume
Mie Ø. Nielsen
Daniel Skaaning
Anders Lie
Chris Christensen
Katrine Holm Sørensen
Daniel Steen Andersen
Andreas Schiellerup

Viktor Bromer

1988
1987
1989
1994
1996
1993
1991
1988
1992
1995
1993

1993

Sigma Swim Allerød
Kvik Kastrup
Frem Odense
Sigma Swim Birkerød
Aalborg Svømmeklub
Swim Team Tåstrup / VAT CPH
Farum Svømmeklub
Holstebro Svømmeclub
Esbjerg Svømmeklub
Horsens
Sigma Swim Birkerød

Aalborg Svømmeklub

"EJM-hold til EKM"

   
Morten Bak Hansen
Anton Ørskov Ipsen
Christina Munkholm
Julie Aglund Lauridsen
Julie Levisen
1995
1994
1996
1996
1997
JGI svømning / A6
Sigma Swim Birkerød
Køge Svømmeklub
Sigma Swim Allerød
SMUT Terndrup

NB: Se fuldendt oplysninger omkring udtagelserne for EKM kvalificerede i denne pdf fil.


Uddybende kommentarer og information

VM 2013 og EM 2014 bruttogrupperne vil blive udtaget i starten af uge 39
World Cup i Berlin (20. - 21. oktober) tilbydes VM 2013 og EM 2014 bruttogrupperne
 - for EM 2014 bruttogruppen vil World Cup Berlin være med delvis brugerbetaling
 - OL-finalister kan deltage i dele af World Cup serien efter individuelle aftaler med eliteafdelingen
Individuelle og specielle vilkår vil blive kommunikeret direkte til svømmerne i starten af uge 39
Træningslejr planlagt i uge 41 og 42 aflyses.
Ordningen med at EJM-svømmere kan kvalificere sig via 6. plads i en EJM-finale er udvidet til at omfatte 7. plads.
Det er muligt at kvalificere sig til VKM ved EKM og DMK
Holdkapper sammensættes af allerede kvalificerede svømmere

Der vil tilgå svømmere, trænere og klubber yderligere info snarest om de forskellige aktiviteter