0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

15 svømmere klarede kravtid til ungdoms-OL (EYOF)

29-04-2003

Af: 21

Den danske ungdoms-OL (EYOF) bruttotrup deltog i weekenden ved CIJ Meet i Luxembourg. Der var tale om et udtagelsesstævne til EYOF,  hvor kravtiden skulle klares.  

Stævnet gik over al forventning og resulterede i, at i alt 15 svømmere klarede kravtiden. Selvom svømmerne er årgangssvømmere, og dermed tilhører aldersgrupperne 15 - 16 årige for drenge og 13 - 14 årige for piger, præsterede Rikke Pedersen fra Frem/STO95 at sætte dansk juniorrekord i 50 m brystsvømning i tiden 0.33,75.  

Yderligere satte to danske svømmere stævnerekorder ved det stærkt besatte svømmestævne.  
Rikke Pedersen, Frem/STO95, formåede at svømme stævnerekord i 100 m brystsvømning i tiden 1.14,52 og Chris Christensen, West Swim Esbjerg, satte ligeledes stævnerekord i disciplinen 200 m butterfly i tiden 2.13,08.

Danmark blev nummer to i nationskonkurrencen umiddelbart efter Finland.  

I alt opnåede det danske hold 25 medaljer med følgende fordeling:  
otte guldmedaljer, ni sølvmedaljer og otte bronzemedaljer.

Følgende svømmere klarede et eller flere individuelle krav til EYOF: 
Amalie Brinkenfeldt, Lyngby: 50 m fri svømning  
Rie Melchiorsen, Vest Bøndby: 400 m fri svømning  
Rikke Møller Pedersen, Frem/STO95: 100 m brystsvømning & 200 m brystsvømning 
Dorte Nielsen, Allerød/SIGMA: 100 m butterfly 
Emilie Neuman, Lyngby: 200 m butterfly 
Iben Diamant, Køge: 100 m fri svømning  
Kim Hansen, Herning: 50 m fri svømning  
Morten O. Larsen, Poseidon Skive: 100 m fri svømning  
Mads Fosdal, Vest Brøndby: 200 m fri svømning  
Mads Glæsner, Allerød/SIGMA: 400 m fri svømning  
Anders Jensen, VAT89: 100 m rygcrawl 
Tobias Urban Hansen, KVIK Kastrup: 200 m rygcrawl 
Mathias Gydesen, Allerød/SIGMA: 100 m butterfly 
Chris Christensen, West Swim Esbjerg: 200 m butterfly & 200 m brystsvømning 
Nikolaj Holm, Holbæk: 100 m brystsvømning

Næste skridt i forberedelserne er, at de EYOF-kvalificerede deltager ved Akropolis Meet i Athen, Grækenland, i dagene den 16. - 18. maj.  

Følgende svømmere er specielt udtaget til stævnet i Athen, da deres løb ikke blev svømmet ved stævnet i Luxembourg.

Sara Birch Søgaard, A6: 800 m fri svømning & 400 m individuel medley 
Kristian Thomsen, KVIK Kastrup: 400 m individuel medley 
Andreas Christensen, IHF: 400 m individuel medley 
Mia D. Sørensen, STO95: 800 m fri svømning  
Martin Chabior, Gladsaxe: 400 m individuel medley

Konklusionen på stævnet er, at overraskende mange af de meget unge svømmere har kvalificeret sig og vist stærk form og konkurrencementalitet ved stævnet.  

- Præstationerne vidner om, at dansk svømning har mange meget lovende talenter på vej, hvilket lover godt for fremtiden" udtaler en tilfreds elitechef Lars Sørensen. 

For yderligere information kan elitechef Lars Sørensen kontaktes på telefon: 7743 4406 / mobil: 2920 6160.

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion