Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.
Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.
Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.
Idagensførste finale vedEuropamesterskaberneisvømningiMadrid blev Jacob Carstensen (West-SwimEsbjerg) nr. 4 og forbedrede sin danskerekordi400meterfrisvømningitiden3.50.32. Jacob sikrede sig allerede ved dagens indledende afsnit en OL kvalifikation i tiden 3.50.96. En flot præstation af Jacob og hans bedste internationale resultat nogensinde på langbane.
I damernes 50 meter butterfly kvalificerede Jeanette Ottesen (Lyngby) sig til finalen i tiden 0.27.25. Hun stiller op til finalen med sjette bedste tid.
Iherrernes50meterbutterflykvalificeredeJakobAndkjær (VI-39VAT-89, elitecentret)sigtil finalen i syvende bedstetidpå0.24.39.
Dagens finale holdkap i 4x100meterfrisvømning for damer resulterede i en syvende plads i tiden 3.46.77. Det betød desværre, at Danmark i denne disciplin ikke kvalificerede sig til OL, hvor kravtiden er 3.46.35. Holdkappen var forstærket med Mette Jacobsen i forhold til indledende, men det var ikke nok til en OL kvalifikation. Frankrig vandt løbet efterfulgt af Holland og Sverige.
Den danske holdopstilning: Mette Jacobsen (West Swim Esbjerg, elitecentret)
Jeanette Ottesen (Lyngby)
LouiseJansen (Allerød-Sigma)
CharlotteJohannson (AGF)
Øvrige semifinaler:
Jakob Andersen blev nr. 15 i 100 meter rygcrawl i tiden: 0.57.27
Dansk deltagelse i tirsdagens indledende løb:
Jeanette Ottesen (Lyngby) i 100 meter fri svømning Jacob Carstensen (West Swim Esbjerg) i 200 meter individuel medley
Emil Dall-Nielsen (Allerød – Sigma) i 100 meter fri svømning Anders Beck (Haderslev, elitecentret) i 100 meter fri svømning
Majken Thorup (Ålborg) i 100 meter brystsvømning
4 x 200 meter fri svømning for damer