0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

EM-lørdag: Lige ved og næsten for Mette Jacobsen

15-05-2004

Af: 21

Alles øjne fulgte spændt Mette Jacobsen i eftermiddagens semifinale i 200 m butterfly. Mette har endnu ikke klaret kravtiden til OL denne sommer, og skal den erfarne svømmer fra West Swim Esbjerg/Elitecentret med til Athen, kræver det en tid på 2.11,04 eller derunder.
Og man må sige, at Mette gjorde, hvad hun kunne og sluttede så tæt på som overhovedet muligt - desværre på den forkerte side af marginen: Mettes tid - 2.11,05 - er blot 1/100 sekund fra kravtiden.
Tiden resulterede i en samlet femteplads. Det betyder heldigvis, at vi kan glæde os til i morgen, søndag, hvor Mette svømmer finale og dermed har endnu en mulighed for at opnå en OL-billet.

Danmark var også repræsenteret i herrernes finale i 4 x 200 m fri holdkap lørdag eftermiddag.
Her blev det til en syvendeplads for den danske kvartét i tiden 7.29,23.

Første svømmer: Anders Beck (Haderslev/Elitecenter):               1.52,31.
Anden svømmer: Jacob Carstensen (West Swim Esbjerg):        1.50,72.
Tredje svømmer: Anders Bo Pedersen (Lyngby):                          1.53,67.
Fjerde svømmer: Emil Dall-Nielsen (Allerød/Sigma):                    1.52,53.

Den danske holdkaptid ligger desværre noget fra OL-kravtiden, som er 7.25,46.  

Guldet gik til Italien i tiden 7.11,93 (mesterskabs-rekord).
Sølv til Rusland i tiden 7.16,95.
Bronze til Frankrig i tiden 7.19,00.

For yderligere information kan elitechef Lars Sørensen kontaktes på mobil: 2920 6160.
Følg også selv med på www.omegatiming.com

Søndag formiddag, har vi følgende danske svømmere i vandet:
Lotte Friis, Allerød/Sigma, og Charlotte Johannsen, AGF, i 400 m fri svømning.

4 x 100 m holdmedley for damer:
Første svømmer: Mette Jacobsen (West Swim Esbjerg/Elitecenter).
Anden svømmer: Majken Thorup (Aalborg).
Tredje svømmer: Jeanette Ottesen (Lyngby).
Fjerde svømmer: Louise Jansen (Allerød/Sigma).

4 x 100 m holdmedley for herrer:
Første svømmer: Jakob Andersen (West Swim Esbjerg).
Anden svømmer: Jacob Carstensen (West Swim Esbjerg).
Tredje svømmer: Anders Bo Pedersen (Lyngby).
Fjerde svømmer: Anders Beck (Haderslev/Elitecenter).

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen