0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

26
September
2021
26
September
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3718
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale
27
September
2021

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

26
September
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3718
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale
29
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3753
Holstebro
30
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3760
Taastrup Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

EJM: Dansk Junior Rekord af Rikke Møller Pedersen

15-07-2004

Af: 42

Dansk Junior Rekord af Rikke Møller Pedersen ved Europæiske Junior Mesterskaber i Portugal
 
Fra EJMs førstedag i Jamor, som er en forstad til Lisboa, beretter Dansk Svømmeunions juniorlandsholdstræner Bo Jacobsen og elitecenter-træner Ari Palve:
 
Det har været en meget blandet start set med danske øjne. Vejret er varmt og solrigt, og svømmehallen meget varm og fugtig.
 
Rikke Møller Pedersen (Frem/STO95) havde en glimrende dag, idet hun tre gange svømmede under sit hidtil bedste. I indledende afsnit blev det til tiden 0.33,11 i 50 meter brystsvømning, hvilket er en stor forbedring på 2/3 sekund af hendes egen danske juniorrekord. I semifinalen blev det til tiden 0.33,57 og i finalen til 0.33,47, der indbragte hende en syvende plads. En medalje havde krævet 0.32,81.
 
Jon Thonesen (Sakskøbing) havde succes med tiden 0.53,60 på første-turen af 4x100 fri drenge, hvilket var klar personlig rekord.
 
Randi Nielsen (Nyborg) havde succes i 4x200 meter fri, idet hun med tiden 2.09,0 i indledende og 2.09,3 i finalen var klart under sit hidtil bedste på 2.10.9. Pigernes holdkap kvalificerede sig til finalen, hvor de sluttede som nummer 8 i tiden 8.34,42.
 
Både holdkapskifterne for drenge og pigerne var de klart bedste blandt alle lande med samlede skiftetider på omkring 0.4 sekunder pr. hold, hvor de ungarnske piger i indledende var helt oppe på 1,71 sekunder.
 
Emil Dalgaard (Silkeborg) svømmede 0,05 sekund fra personligt bedste i 100 meter brystsvømning med tiden 1.05.93.
 
Rikke Lønne (Holbæk) var 0,8 sekund fra sit bedste i 400 meter medley med tiden 5.04,93.
 
Christian Fischer (AGF) var 0,1 fra sin personlige rekord i 200 meter fri med 1.55,49 mens
 
Kasper Lindal (Frem/STO-95) gik op til sit bedste i 4x100 meter fri svømning med flyvende start på 0.53,18.
Alle gode resultater til et mesterskab.
 
Jon Rud (West Swim Esbjerg), Charlotte Johannsen (AGF), Karina Krog (Svendborg), Linnea Jørgensen (AGF), Lotte Friis (Allerød/SIGMA) og Mathilde Sørensen (Svendborg) var alle ude i løb de ikke slap specielt godt fra af den ene eller anden årsag og vi håber de klarer sig bedre i de resterende starter.
 
Generelt var der gode internationale tider. 0.49,5 i 100 meter fri på første turen i drengenes indledende holdkap, 1.48,6 i 200 meter fri drenge og 2.09,9 i 200 meter butterfly for piger, for at nævne de klart bedste hidtil, så det er hårdt selskab de danske piger og drenge er oppe imod.
 
I morgen fredag skal følgende danske svømmere i aktion:
  • Christian Fischer (AGF) og Kasper Linddal (Frem) i 50 meter fri svømning
  • Rikke Møller Pedersen (Frem) i 200 meter brystsvømning
  • Jon Rud (West Swim Esbjerg og Jon Thonesen (Sakskøbing) i 400 meter fri svømning
  • Drengenes holdkap i 4 x 200 meter fri svømning og
  • Lotte Friis (Allerød/SIGMA) samt Mathilde Sørensen (Svendborg) i 800 meter fri svømning
 
For yderligere information kan juniorlandstræner Bo Jacobsen og elitecenter-træner Ari Palve kontaktes på mobil: 2264 2865. Følg også med på www.fpnatacao.pt
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
 
Morten Kjær
Klubchef
 
Telefon: 7743 4405 - mobil: 2170 4405
mkj@svoem.dk - www.svoem.dk