0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

8
Maj
2021
Kunstsvømning
DM
Odense

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

St Heddinge

Årgangstræneruddannelse

 

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion

26. maj Gentofte (engelsk)

1. juni Haderslev

Modul 2 - Bane-, mål- og vendedommer

9. maj Gentofte

Modul 7 - Overdommer

21. august + 11. september Vejle

 Næste arrangement

9
Maj
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3651
Kildeskovshallen
15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3664
Vildbjerg Sports- og Kulturcenter
15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3592
Fyrtårn Tommerup (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Det danske hold til Nordiske Junior Mesterskaber i svømning

03-11-2005

Af: 21

Juniorlandstræner Michael Hinge har i dag udtaget følgende 15 svømmere til at repræsentere Danmark ved de Nordiske Junior Mesterskaber i Reykjavik, Island, i perioden den 3. – 4. december 2005.
 
Mathias Gydesen Sigma/Allerød
Nicolai Graa Hansen – West Swim Esbjerg
Mads Glæsner – Sigma/Allerød/Elitecenter
Chris Christensen – West Swim Esbjerg
Frederik Thode – Gentofte
Dennis Kinnerup – Silkeborg
Simon S.Jensen – Skive
Amalie Brinkenfeldt – Lyngby
Josefine Thomsen – Helsingør
Katrine Hammer – Ålborg
Laura Papke – West Swim Esbjerg
Mathilde Pugholm Hviid – Holstebro
Iben Diamant – Køge
Sofie Seheim – A6
Anna Munk Andersen – Nakskov
 
Det er muligt at holdet indenfor de næste to uger bliver suppleret af enkelte ekstra svømmere.
 
Størstedelen af holdet samles allerede ved en iTUP-juniorsamling fra den 4. til den 6. november i Esbjerg. Samlingen er en kombineret trænings- og testsamling.
 
For yderligere spørgsmål til forberedelserne og udtagelsen af holdet kan juniorlandstræner Michael Hinge kontaktes på mobil: 2049 5706.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen