0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

St Heddinge

Årgangstræneruddannelse

 

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion

26. maj Gentofte (engelsk)

1. juni Haderslev

Modul 2 - Bane-, mål- og vendedommer

9. maj Gentofte

Modul 7 - Overdommer

21. august + 11. september Vejle

 Næste arrangement

9
Maj
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3651
Kildeskovshallen
15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3664
Vildbjerg Sports- og Kulturcenter
15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3592
Fyrtårn Tommerup (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

VM-bruttogruppe sæson 2004/2005

30-08-2004
Præsentation af VM-bruttogruppe for sæsonen 2004/2005

Af: 35

Kære VM-bruttogruppe svømmer,
 
Tillykke med udtagelsen til VM-bruttogruppen.
 
Du er blevet udtaget på grundlag af dine resultater på langbane opnået i sæsonen 2003/2004. Udtagelsesgrundlaget er baseret på, at du I en VM-disciplin har opnået en tid der er tæt på VM-kravtiden (ca. 0,5 sekund pr. 50 m), eller at du har en tid der gør det sandsynligt, at en holdkap vil kunne kvalificere sig til VM. Du skal være opmærksom på at bruttogruppen er dynamisk, forstået på den måde, at svømmere kan forlade gruppen pga. skader, sygdom, manglende resultater eller træningsindsats samt at svømmere naturligvis kan blive optaget i gruppen i løbet af sæsonen.
 
I første omgang skal du være opmærksom på at der afholdes en træningssamling i Farum om ganske kort tid, dvs. 9. september - 12. september (begge dage inkl.). Formålet med denne træningssamling er primært testning (Rein Haljand (biomekaniske analyse), "step-test" mm. og screening af fysioterapeut). Et detaljeret program vil blive udsendt til Jer alle i løbet af et par dage.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------

VM-bruttogrupppe sæson 2004/2005
Navn Klub Udtagelsesgrundlag
Jeannette Ottesen Lyngby Individuelt
Lotte Friis SIGMA/Allerød Individuelt
Majken Thorup Aalborg Individuelt
Julie Hjorth-Hansen SIGMA/Birkerød Individuelt
Mette Jacobsen Westswim/Elitecenter Individuelt
Louise Ørnstedt STO95/Frem Individuelt
Kathrine Jørgensen Triton Ballerup/Elitecenter Individuelt
Louise Jansen SIGMA/Allerød 4 x 200 fri / 4 X 100 fri holdkap
Micha Østergaard Westswim Individuelt
Charlotte Johannsen AGF 4 x 200 fri / 4 X 100 fri holdkap
Linda Lund Køge/USA Individuelt
Jacob Carstensen Westswim Individuelt
Jakob Andkjær VAT89/Elitecenter Individuelt
Fredrik Seistrup Westswim/Elitecenter 4 x 200 fri holdkap
Anders Beck Haderslev/Elitecenter 4 x 200 fri holdkap
Jon Rud Westswim 4 x 200 fri holdkap
Emil Dall-Nielsen SIGMA/Allerød 4 x 200 fri holdkap
Jakob Andersen Westswim/USA Individuelt
Kristian Outinen Lyngby/USA 4 x 100 medley holdkap
I alt 19 svømmere