0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

23
Januar
2021
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

EJM bruttogruppe sæson 2004/2005

03-09-2004

Af: 35

Juniorbruttogruppen 2004/2005 med henblik på EJM deltagelse 2005
 
Truppen er dynamisk og man kan svømme sig ud og ind af truppen.
 
Bemærk, at første aktivitet er samling med bl.a. Rein Haljand test den 22-24/10 i Esbjerg (mødetid på Esbjerg Svømmestadion er 09.30). Endelig information omkring samlingen vil blive udsendt hurtigst muligt.
 
Svømmer navn
Svømmers klub
Udtaget med flg. primære
Randi Nielsen
Nyborg
200 fri
Maja Kruse
Lyngby
50 fri
Rikke Møller Pedersen
FREM-STO95
50+100 bryst
Laura Papke
Bov
50 ryg
Line Møller Pedersen
FREM-STO95
Ryg (4x100 medley)
Line P. Lauridsen
West Swim Esbjerg
50 fri
Emilie Neumann
Lyngby
Fly (4x100 medley)
Andreas Christensen
AGF
400 IM
Martin Chabior
Gladsaxe
200 fly + 400 medley
Mathias Gydesen
Allerød-Sigma
50 ryg
Chris Christensen
West Swim Esbjerg
200 fly og 2+400 medley
Johan Peen
Birkerød-Sigma
50 fly
Tobias Urban Hansen
KVIK KASTRUP
200 ryg
Anders Jensen
VI39-VAT89
200 ryg
Mads Glæsner
Allerød-Sigma
1500 fri
Nicolai G. Hansen
West Swim Esbjerg
4x200 fri
Palle G. Christensen
Aalborg
4x200 fri
Kim Hansen
Herning
4x200 fri
Dennis Kinnerup
Silkeborg
4x200 fri
 
 
Hvis der er spørgsmål kan elitechef Lars Sørensen kontaktes på mail: ls@svoem.dk eller juniorlandstræner Bo Jacobsen på mail: bo@westswim.dk.