0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

15
Maj
2021
15
Maj
2021

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

St Heddinge

Årgangstræneruddannelse

 

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion

26. maj Gentofte (engelsk)

1. juni Haderslev

Modul 2 - Bane-, mål- og vendedommer

9. maj Gentofte

Modul 7 - Overdommer

21. august + 11. september Vejle

 Næste arrangement

15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3664
Vildbjerg Sports- og Kulturcenter
15
Maj
2021
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen TÅR21-3592
Fyrtårn Tommerup (Aflyst)
22
Maj
2021
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse TBØ21-3588
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Europæiske Mesterskaber 2005

12-08-2005

Af: 45

De Europæiske Mesterskaber i livredning er startet i Travemunde, hvor der er over 200 frivillige livreddere fra Tyskland, som hjælper med til at gøre det hidtil største europæiske mesterskab til en succés.

 

Der vil i de kommende 8 dage blive konkurreret om medaljer i forskellige discipliner, og Danmark stiller med et hold både på herresiden såvel som damesiden – i alt 12 udøvere. Der er i alt 2000 deltagere ved dette EM. Resultater fra de forskellige konkurrencer kan man finde på www.dirg.de/EM2005 eller www.dirg/EC2005

 

1. konkurrencedag.

Onsdag startede konkurrencerne i indendørs løb, hvor man forventede at Danmark kunne gå videre til både A- & B finalen, det lykkedes også.

 

A-finalen i 4X50 m forhindring for damer svømmede Line Bang, Maria Bisgaard, Caroline Kleemand og Maibrit Thoft sig til en placering som nr. 8 i tiden 2.09.51. Det var et sekund hurtigere end formiddagens indledende konkurrencer.

 

B-finalen i 200 m forhindring for herrer svømmede Jacob Marcussen sig til en samlet 11. plads i tiden 2.07.35 efterfulgt af Joseph Quinlan som kom ind på en samlet 15. plads i tiden 2.10.93.

 

Udover de to omtalte finaler deltog vi i 2 finaler for holdkapper for herrer og 1 for damer finaler, hvor vi desværre måtte se os diskvalificeret af overdommeren for nogle fejl, som der ikke helt var enighed om i den danske trup.

 

2. konkurrencedag.

Desværre startede denne dag lidt skidt med endnu nogle diskvalifikationer, som ville have rakt til både A og B finaler.

 

Glæden kan dog ikke tages fra de 2 B-finaler, som Jacob Marcussen kæmpet sig frem til i 100 m redningsmedley, hvor han fik en 16. plads og i 100 m bjærgning, hvor han fik en samlet 13. plads med tiden 00.54.94.

 

I torsdagens sidste konkurrencer havde vi hold med både på herresiden såvel som på damesiden i 4 X 50 m redningsmedley, og desværre var det kun herreholdet, der kvalificerede sig til A-finalen på en samlet 5. plads, da dameholdet endnu en gang måtte se sig diskvalificeret.

 

Holdene bestod af Joe Henningsen, Jacob Marcussen, Joseph Quinlan, Nicolai Poulsen, hos damerne deltog Line Bang, Maria Bisgaard, Caroline Kleemand og Maibrit Thoft.

 

For yderligere spørgsmål kan Gert S. Jensen kontaktes på telefon: 2617 3169.