VM-svømning - dag 2, indledende afsnit: Louise Ørnstedt klar til semifinalen i 100 m rygsvømning
25-07-2005
Af: 21
I mandagens indledende afsnit kvalificerede Louise Ørnstedt sig i den lidt langsomme, men dog stadig sikre tid 1.02,07 til semifinalen i 100 m rygsvømning. Tiden resulterede i en samlet syvendeplads til svømmeren fra Odense, som vil bruge pausen frem til semifinalen til at forbedre nogle tekniske detaljer.
Det lykkedes desværre ikke for Lotte Friis, Allerød/Sigma, at kvalificere sig til finalen i 1500 m fri svømning i mandagens indledende afsnit. Således kommer Lotte i mål i den noget langsomme tid, 16.38,53, hvilket kun rækker til en samlet placering som nummer 11. Ærgerligt for VM-debutanten som ellers syntes at have en finaleplads inden for rækkevidde.
I indledende 200 m fri svømning for herrer kom Jacob Carstensen, West Swim Esbjerg, i mål i tiden 1.50,74, hvilket resulterede i en samlet 27. plads.
Og endelig i indledende 100 m brystsvømning for damer blev Louise Jansen, Allerød/Sigma/Elitecentret, noteret for tiden 1.12,80, hvilket er en ny stor personlig rekordtid for 21-årige Louise, som får en samlet placering som nummer 35.
Mandagens semifinale/finaleafsnit, hvor vi kan glæde os til at følge Louise Ørnstedt i 100 m rygsvømning semifinale, begynder klokken 18.00 (00.00 dansk tid).