0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

21
September
2021
Officials
Modul 3 - Starter OM321-3710
Erritsø Hallen (Aflyst)
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3646
Fjordsgade forenings og fritidshus
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3577
UC Syds (Seminariets) svømmehal, Esbjerg - Møderum i Svømmehallen

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

21
September
2021
Officials
Modul 3 - Starter OM321-3710
Erritsø Hallen (Aflyst)
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3646
Fjordsgade forenings og fritidshus
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3577
UC Syds (Seminariets) svømmehal, Esbjerg - Møderum i Svømmehallen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

DM: To danske rekorder og en dansk juniorrekord på sidstedagen af Danish Open/DM på langbane 2005

27-03-2005

Af: 21

På denne sidste dag af Danish Open/DM i svømning på langbane i Odense Universitets Svømmehal, er det blevet til i alt tre rekorder – to danske rekorder og en dansk juniorrekord.

Pigerne fra STO95 formåede søndag formiddag at sætte dansk juniorrekord i disciplinen 4 x 100 m holdmedley. Rekorden blev forbedret med 3/4 sekund og lyder nu på 4.31,83. Den gamle rekord tilhørte ligeledes pigerne fra STO95.
Holdet bestod af:
Line Møller Pedersen (1.10,27), Rikke Møller Pedersen (1.14,04), Tine Aagaard (1.07,22) og Randi F. Iversen (1.00,30).
Lotte Friis, Allerød/Sigma, som flere gange ved disse mesterskaber har vist sin stærke form sluttede af søndag eftermiddag med manér.
Således formåede svømmeren fra Allerød at sætte ny dansk rekord i disciplinen 400 m fri svømning i den flotte tid: 4.14,44.
Lotte forbedrer derved den gamle danske rekord med 54/100 sekunder – en rekord, som Berit Puggaard satte tilbage i 1992.

I 4 x 100 m holdmedley for damer præsterede holdet fra West Swim Esbjerg en suveræn forbedring af den gamle danske rekord med tiden 4.15,47, som derved skærer mere end fem sekunder af den gamle rekord.

Der er tale om en kanonflot tid af holdet, som bestod af:
Kathrine Jørgensen – 1.04,35.
Anne Gorm Hansen – 1.14,27.
Mette Jacobsen – 59,40.
Line Præst Lauridsen – 57,45.

Med afslutningen på Danish Open/DM i svømning på langbane 2005, er det tid for status på de opnåede præstationer.

Det er i løbet af det seks dage lange mesterskab blevet til i alt:
To nordiske rekorder
Ni danske rekorder
Fire danske juniorrekorder

Som afslutning på mesterskaberne blev holdene til sommerens internationale mesterskaber (VM, EJM og Ungdoms-OL) udtaget.

Holdene bliver som følger:

VM på langbane, Montreal, Canada – periode: 24. juli – 31. juli
Lotte Friis, Allerød/Sigma
Louise Ørnstedt, Frem/STO95
Mette Jacobsen, West Swim Esbjerg
Julie Hjorh-Hansen, Birkerød/Sigma
Louise Jansen, Allerød/Sigma
Annette Hansen, Allerød/Sigma
Micha Østergaard, West Swim Esbjerg
Jeanette Ottesen, Lyngby/Elitecentret
Jakob Andkjær, VAT89/VI39/Elitecentret
Jacob Carstensen, West Swim Esbjerg
EJM, Budapest, Ungarn - periode: 14. – 17. juli
Laura Papke, Haderslev
Rikke Møller pedersen, Frem/STO95
Line Præst Lauridsen, West Swim Esbjerg
Maja Kruse, Lyngby
Amalie Brinkenfeldt, Lyngby
Emilie Neumann, Lyngby
Josephine Emilie Thomsen, Helsingør
Mathias Gydesen, Allerød/Sigma
Johan Peen, Birkerød/Sigma
Chris Christensen, West Swim Esbjerg
Martin Chaboir, Gladsaxe
Mads Glæsner, Allerød/Sigma/Elitecentret
Anders Jensen, VAT89
Tobias Urban Hansen, KVIK Kastrup
Nicolai Graa Hansen, West Swim Esbjerg
Palle Gordon, Aalborg
Kim Hansen, Herning
Dennis Kinnerup, Silkeborg

Ungdoms-OL (EYOF), Lignano, Italien – periode: 2. juli – 9. juli
Kathrine Hammer, Aalborg
Sofie Harnfeldt, Birkerød/Sigma
Anna Munk Andersen, Nakskov
Michelle Strandskov, Triton Ballerup
Emilie Hilsted, Gentofte
Pernille Larsen, AGF
Oona van Achter, AGF
Rasmus Sonne, Triton Ballerup
Kasper Thomsen, KVIK Kastrup

Se alle resultater på Dansk Svømmeunions hjemmeside – www.svoem.dk

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion