0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Udtagelse af svømmere til regionsmatch

21-07-2003

Af: 24

Deltagende hold i årets regionsmatch: Skånesim, SRØ, Vest Svenske Svømmeforbund og måske også Smäland.
 
Alle klubber som har svømmere udtaget vil blive kontaktet pr. e-mail.
 
Der vil være overnatning fra lørdag til søndag på vandrerhjemmet ved Bellacentret
 
Er der spørgsmål kan de rettes til formand for Region Øst Anders Jensen, e-mail: a.a.j@get2net.dk
 
Følgende svømmere er udtaget til regionsholdet.      Løbsfordeling: Lørdag Søndag

 
Piger
Drenge
Jeanette Ottesen                           Lyngby
Charlotte Lorentzen                      GTI
Mette Murmann                              KVIK
Michelle Olsen                               Hermes
Linea Bonfils                                  KVIK
Mads Fosdal                                  Vest Brøndby
Anders Jensen                              VAT89
Martin Chabior                               Gladsaxe
Kristian Thomsen                         KVIK
Nikolaj Holm                                  Holbæk
Lotte Friis                                        SIGMA
Anne Gorm Hansen                      Holbæk
Amalie Dinesen                             VAT
Rikke Lønne                                   Holbæk
Mathias Gydesen                          SIGMA
Jesper Damgaard                        Gladsaxe
Johan Peen                                    SIGMA
Daniel Pape                                   Køge
Mads Glæsner                               SIGMA
Malan Michelsen                           Vest Brøndby
Sara Birch Søgaard                      A6
Kamilla Petersen                          KVIK
Lizette Jensen                               A6
Rie Melchiorsen                            Vest Brøndby
Helene Gerdts                               Køge
Torbjørn Christensen                   Gladsaxe
Kasper Thomsen                          KVIK
Rasmus Sonne                             Triton
Mikkel Karklinat                              Nykøbing Falster
Amalie Brinkenfeldt                       Lyngby
Iben Diamant                                 Køge
Caroline Haugaard                       SNIK
Emilie Neumann                           Lyngby
Dorte Nielsen                                 SIGMA
Maria Greve Bevan                        Hermes
Niclas Reuter                                 Triton
Frederik Wørmer                            KVIK
Marcus Funk Larsen                     KVIK
Nicolai Andersen                           Ringsted
Bjarke Stevnsborg                         Køge