0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

22
November
2019
23
November
2019
Svømning - Svømmetider
Regionscup 2019, Videbæk

Videbæk Idræts- og Fritidscenter

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelser

Tilmelding til 2020

Børnetræneruddannelse

start 11. januar Tommerup

Årgangstræneruddannelsen

starter 18.januar Tommerup

ERC-Instruktør og Livredderdommerkursus

1. februar 2020

Aqua+ Akademi 

1. februar 2020

Børn med særlige behov

18. april 2020 Korsør

Seneste nyt

Modul 1 Tidtager- og stævnefunktion 

14. januar Hvidovre

30 januar Herning

2. februar Pandrup

Modul 2 Vende bane måldommer:

14. december Ringsted 

18. januar Hvidovre

26. januar Odense

1. februar NørreSundby

Modul 5 Speaker 

25. januar Vejle

Modul 6 Stævnesekretær

25. januar Gentofte

 Næste arrangement

23
November
2019
Officials
Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager off19-3242
Århus svømmestadion
23
November
2019
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 Sg19-3128
Danhostel Store Heddinge
24
November
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3419
Gymnastik og Idrætshøjskole Viborg

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Resultater fra EM i synkro 2002 - sololøb

    Tags:

06-08-2002

Af: 21

Teknisk solo:
 
Placering
Navn
Land
Point
 
 
 
 
1.
Virginie Dedieu
Frankrig
98,400
2.
Anastasia Davydova
Rusland
97,300
3.
Gemme Mengual
Spanien
95,400
4.
Christian Thalassinidou
Grækenland
93,600
5.
Daria Shemyakina
Ukraine
93,400
6.
Lorena Zaffalon
Italien
92,300
7.
Anastasia Gloushkov
Israel
89,600
8.
Bianca Van der Velden
Holland
89,400
9.
Belinda Schmid
Schwiez
89,200
10.
Khrystina Nadzezhdzina
Hviderusland
85,800
11.
Jana Rybarova
Tjekkiet
85,200
12.
Justine Altgajer
Østrig
84,400
13.
Cornelia Libal
Tyskalnd
84,300
14.
Veronika Feriancova
Slovakiet
83,600
15.
Galina Georgieva
Bulgarien
82,500
16.
Petra Marschalko
Ungarn
82,400
17.
Emma Ivarsson
Sverige
81,800
18.
Maja Cukelj
Kroatien
79,100
19.
Deniz Aker
Tyrkiet
70,900
 
 
Fri solo:
 
Placering
Navn
Land
Point
 
 
 
 
1.
Virginie Dedieu
Frankrig
98,700
2.
Anastasia Davydova
Rusland
97,800
3.
Gemme Mengual
Spanien
96,600
4.
Christian Thalassinidou
Grækenland
94,600
5.
Daria Shemyakina
Ukraine
93,600
6.
Lorena Zaffalon
Italien
93,200
7.
Belinda Schmid
Schwiez
91,100
8.
Anastasia Gloushkov
Israel
90,500
9.
Bianca Van der Velden
Holland
90,000
10.
Khrystina Nadzezhdzina
Hviderusland
87,600
11.
Jana Rybarova
Tjekkiet
87,200
12.
Cornelia Libal
Tyskalnd
85,700
13.
Justine Altgajer
Østrig
85,200
14.
Galina Georgieva
Bulgarien
83,400
15.
Veronika Feriancova
Slovakiet
82,900
16.
Petra Marschalko
Ungarn
82,800
17.
Emma Ivarsson
Sverige
82,100
18.
Maja Cukelj
Kroatien
79,100
19.
Deniz Aker
Tyrkiet
73,000
 
 
 
Finale Solo:
 
Placering
Navn
Land
Point
 
 
 
 
1.
Virginie Dedieu
Frankrig
99,100
2.
Anastasia Davydova
Rusland
97,900
3.
Gemme Mengual
Spanien
97,100
4.
Christian Thalassinidou
Grækenland
95,100
5.
Daria Shemyakina
Ukraine
94,400
6.
Lorena Zaffalon
Italien
93,300
7.
Belinda Schmid
Schwiez
91,500
8.
Anastasia Gloushkov
Israel
90,700
9.
Bianca Van der Velden
Holland
90,300
10.
Khrystina Nadzezhdzina
Hviderusland
88,000
10.
Jana Rybarova
Tjekkiet
88,000
12.
Cornelia Libal
Tyskalnd
85,900