0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

21
September
2019
21
September
2019

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Børnetræneruddannelse

start 11. januar Tommerup

Årgangstræneruddannelsen

starter 18.januar Tommerup

Børn med særlige behov

23. november Korsør

ERC-Instruktør og Livredderdommerkursus

1. februar 2020

Aqua+ Akademi 

1. februar 2020

Seneste nyt

Modul 1 Tidtager

5. oktober Aabybro

7. november Hillerød

Modul 2 Vende bane måldommer:

9. november Slagelse

16. november Thisted

Modul 3 Starter 

26. oktober Esbjerg

7. november Erritsø

Modul 4 Ledende- måldommer og tidtager 

29. september Kastrup

2. november Kolding 

23. november Aarhus

 Næste arrangement

21
September
2019
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse 2. weekend SP19-3338
Fyrtårn Tommerup
22
September
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3399
Herfølge Svømmehal
22
September
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3392
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Resultater fra EM i synkro 2002 - duetløb

    Tags:

06-08-2002

Af: 21

Teknisk Duet:
 
Placering
Navn
 
Land
Point
 
 
 
 
 
1.
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Rusland
97,900
2.
Gemma Mengual
Paola Tirados
Spanien
95,900
3.
Virginie Dedieu
Myriam Glez
Frankrig
95,800
4.
Anastasiya Pavelyeva
Daria Shemyakina
Ukraine
93,400
5.
Monica Cirulli
Lorena Zaffalon
Italien
93,100
6.
Christina Thalassinidou
Eleftheria Ftouli
Grækenland
92,700
7.
Magdalena Brunner
Belind Schmid
Schweiz
91,500
8.
Bianca Van der Velden
Sonja Van der Velden
Holland
89,200
9.
Sona Bernardova
Iva Bersova
Tjekkiet
87,700
10.
Viktoria Yarmonlinskaya
Geffen Kleinstern
Israel
85,900
11.
Khrystsina Nedzezhzdina
Natassia Sarnatsava
Hviderusland
85,700
12.
Cornelia Libal
Bettina Wrase
Tyskland
85,000
13.
Veronika Feriankova
Katarina Havlikova
Slovakiet
83,800
14.
Assia Anastassova
Galina Georgieva
Bulgarien
83,100
15.
Elisabeth Mahn
Lena Silbermayr
Østrig
82,200
16.
Asa Gidsäter
Emma Ivarsson
Sverige
81,200
17.
Esxter Almasi
Anna Ökrös
Ungarn
80,900
18.
Margareta Jakovac
Ajana Löw
Kroatien
77,500
19.
Cristina Macrelli
Micol Rossini
San Marino
77,400
20.
Deniz Aker
Begum Ozuekren
Tyrkiet
71,100
 
 
Fri Duet:
 
Placering
Navn
 
Land
Point
 
 
 
 
 
1.
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Rusland
98,800
2.
Gemma Mengual
Paola Tirados
Spanien
96,900
3.
Virginie Dedieu
Myriam Glez
Frankrig
96,200
4.
Christina Thalassinidou
Eleftheria Ftouli
Grækenland
93,900
4.
Anastasiya Pavelyeva
Daria Shemyakina
Ukraine
93,900
6.
Beatrice Spaziani
Lorena Zaffalon
Italien
93,800
7.
Magdalena Brunner
Belind Schmid
Schweiz
91,800
8.
Bianca Van der Velden
Sonja Van der Velden
Holland
91,200
9.
Sona Bernardova
Iva Bersova
Tjekkiet
88,000
10.
Khrystsina Nedzezhzdina
Natassia Sarnatsava
Hviderusland
86,700
11.
Cornelia Libal
Bettina Wrase
Tyskland
86,000
12.
Anastasia Gloushkov
Geffen Kleinstern
Israel
85,800
13.
Veronika Feriankova
Katarina Havlikova
Slovakiet
85,200
14.
Elisabeth Mahn
Lena Silbermayr
Østrig
84,000
15.
Assia Anastassova
Galina Georgieva
Bulgarien
82,500
16.
Asa Gidsäter
Emma Ivarsson
Sverige
80,600
17.
Esxter Almasi
Anna Ökrös
Ungarn
80,300
18.
Cristina Macrelli
Micol Rossini
San Marino
76,900
19.
Martina Ivanjko
Ajana Löw
Kroatien
76,800
20.
Deniz Aker
Begum Ozuekren
Tyrkiet
71,600
 
 
Finale Duet:
 
Placering
Navn
 
Land
Point
 
 
 
 
 
1.
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Rusland
99,300
2.
Gemma Mengual
Paola Tirados
Spanien
97,900
3.
Virginie Dedieu
Myriam Glez
Frankrig
96,600
4.
Christina Thalassinidou
Eleftheria Ftouli
Grækenland
94,600
4.
Anastasiya Pavelyeva
Daria Shemyakina
Ukraine
94,600
6.
Beatrice Spaziani
Lorena Zaffalon
Italien
93,500
7.
Magdalena Brunner
Belind Schmid
Schweiz
92,200
8.
Bianca Van der Velden
Sonja Van der Velden
Holland
91,000
9.
Sona Bernardova
Iva Bersova
Tjekkiet
89,100
10.
Khrystsina Nedzezhzdina
Natassia Sarnatsava
Hviderusland
88,500
11
Anastasia Gloushkov
Geffen Kleinstern
Israel
86,800
11.
Cornelia Libal
Bettina Wrase
Tyskland
86,400