0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

21
September
2021
Officials
Modul 3 - Starter OM321-3710
Erritsø Hallen (Aflyst)
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3646
Fjordsgade forenings og fritidshus
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3577
UC Syds (Seminariets) svømmehal, Esbjerg - Møderum i Svømmehallen

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

21
September
2021
Officials
Modul 3 - Starter OM321-3710
Erritsø Hallen (Aflyst)
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3646
Fjordsgade forenings og fritidshus
21
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3577
UC Syds (Seminariets) svømmehal, Esbjerg - Møderum i Svømmehallen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

EKM: De 23 kvalificerede svømmere til EKM

23-11-2004

Af: 35

De 23 kvalificerede svømmere til EKM

Følgende svømmere er hermed udtaget til at repræsentere Danmark ved det kommende EM på kortbane i Wien i perioden 9. - 12. december.

Tillykke til svømmerne.
Holdet udgør:
Louise Ørnstedt, STO95/Frem
Julie Hjorth-Hansen, Sigma Birkerød
Mette Jacobsen, West Swim Esbjerg
Jeannette Ottesen, Lyngby
Jakob Andersen, West Swim Esbjerg
Jacob Carstensen, West Swim Esbjerg
Jakob Andkjær, VAT89 Vallensbæk IF af 1939
Frederikke Glæsner, Sigma Allerød
Kathrine Jørgensen, West Swim Esbjerg
Lotte Friis, Sigma Allerød
Louise Jansen, Sigma Allerød
Micha Østergaard, West Swim Esbjerg
Annette Hansen, Sigma Allerød
Eva Landstrøm, Lyngby
Emil Dall-Nielsen, Sigma Allerød
Kristian Outinen, Lyngby
Rikke Møller Pedersen, STO95
Jon Rud, West Swim Esbjerg (junior)
Charlotte Johannsen, AGF(junior)
Christian Fischer, AGF (junior)
Christian Hansen, Sigma Birkerød (junior)
Emil Dalgaard, Silkeborg (junior)
Matilde Sørensen, West Swim Esbjerg (junior)

 
Unionstrænere:
Mark Regan, landstræner (mobil: 2920 6158)
Ejnar Larsen, Sigma
Bo Jacobsen, West Swim Esbjerg
Karoly Bernhardt, STO95
Ari Palve, Elitecenter
 
Holdledere:
Lise Møller
Lars Sørensen (mobil: 2920 6160)
 
Fysioterapeuter:
Jacob Iversen (mobil: 2992 8934)
Claus Petersen

Der bliver onsdag d. 24 november udsendt direkte information til svømmerne, de personlige trænere og klubberne. Men bemærk, at Tina Sørensen (ts@svoem.dk) via svømmerens træner skal modtage løbstilmeldinger allerede senest i løbet af torsdag d. 25. november.