0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

6
December
2019
7
December
2019
Vandpolo
Fællestræning
Odense Universitets svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelser

Tilmelding til 2020

Børnetræneruddannelse

start 11. januar Tommerup

Årgangstræneruddannelsen

starter 18.januar Tommerup

ERC-Instruktør og Livredderdommerkursus

1. februar 2020

Aqua+ Akademi 

1. februar 2020

Børn med særlige behov

18. april 2020 Korsør

Seneste nyt

Modul 1 Tidtager- og stævnefunktion 

14. januar Hvidovre

30 januar Herning

2. februar Pandrup

Modul 2 Vende bane måldommer:

14. december Ringsted 

18. januar Hvidovre

26. januar Odense

1. februar NørreSundby

Modul 5 Speaker 

25. januar Vejle

Modul 6 Stævnesekretær

25. januar Gentofte

 Næste arrangement

14
December
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3438
Ringsted Svømmeklub
7
Januar
2020
Officials
Modul 3 - Starter off20-3465
Lyngby Svømmeklub
11
Januar
2020
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse 1. weekend SP20-3340
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Andet

    Tags:

Talentudvikling i Nordjylland - workshop

Dato: 19-11-2019 18:00 - 21:00 Tilmeldingsfrist: 10-11-2019
Arrangementstype: Andet -

Adresse
Nørresundby Idrætscenter
Lerumbakken 12
9400
Danmark

Lokal Kontakt
Lars Bo Larsen
Rågevej 20
29160901
lbl@svoem.dk


Andre oplysninger

Workshop med fokus på samarbejde om talentudvikling i Nordjylland.

 

Nørresundby Idrætscenter tirsdag den 19. november kl.18.00-21.00

 

Kære klubber i region Nordjylland. Regionsudvalget indbyder til en workshop og netværksdag for nordjyske klubber med fokus på talentudvikling. Arrangementet er gratis og foregår i Nørresundby Idrætscenter den 19. november kl.18.00-21.30, Lerumbakken, 9400 Nørresundby.

 

Formålet med arrangementet er,at vi med arrangementet vil styrke samarbejdet mellem de nordjyske klubber i forhold til talentudviklingen i klubbernes konkurrenceafdelinger. Programmet for aftenen forefindes længere nede i invitationen.

 

Indholdet i workshoppen vil have fokus på at styrke samarbejdet på tværs af klubberne og høre lidt om, hvad i kunne have brug for af sparring fra andre klubber, regionsudvalget eller andre i lokalområdet. Vi har de seneste år haft andre lignende arrangementer, men vi har kunnet konstatere, at det er vigtigt at regionsudvalget tager en mere aktiv rolle for at eksisterende netværk, samarbejder med mere skal fortsætte i en positiv udvikling.

 

Vi skal blandt andet debattere om der skal være fælles regionale træningssamlinger, mini-clinic, børnetræneruddannelse regionalt, udviklingsdage for såvel trænere, ledere og svømmere opdelt eller i et samlet forum, uformelle eller formelle partnerskaber, ”kraftcentre” og alt muligt andet, der kan være med til at gøre klubberne bedre og måske mindske noget af ”bøvlet” i hverdagen.

 

Deltagere og tilmelding Vi håber at alle klubber kan stille med 2-3 bestyrelsesmedlemmer (formand – kasserer – ansvarlig for konkurrenceafdelingen) samt 1-2 trænere (Cheftræner – konkurrencetræner – talenttræner eller lignende).

 

Tilmelding skal ske ved at klikke herog tilmelding skal ske senest den 10. november.

 

Program

 

kl.18.00-18.30        Fælles aftensmad i NSBIC.

Kl.18.30-20.30       Workshop – Talentudvikling i Nordjylland – ”Sammen er vi bedst”.

Kl.20.30-20.50       Opsamling og planlægning af fremtidige arrangementer.

Kl.20.50-21.00        Afslutning og tak for i aften.

 

Vi håber at se en masse svømmeildsjæle den 19. november i Nørresundby.

 

Med venlig hilsen - Regionsudvalget – Region Nordjylland.





Filer til download

Invitation:  Workshopfornordjyskeklubbermedfokuspaatalentudviklingden19november2019.pdf


Tilmeld dig her

Navn
*
Klub
Mail
*
Tlf/mobil


Tilmeldte

NavnKlub
Julie OttesenNord
Lars Bo LarsenDansk Svømmeunion - Region Nordjylland
Erik PallesenDansk Svømmeunion - Region Nordjylland
Birgitte PalleDansk Svømmeunion - Region Nordjylland
Johan LisbergHobro Svømmeklub
Niclas Bro KlidsbjergHobro Svømmeklub
Allan Thorup SvenningsenDansk Svømmeunion - Region Nordjylland / Aabybro
Camilla BlachSvømmeklubben Søhesten
Line Niss BjerregaardSvømmeklubben Søhesten
Katrine Bregner BromerSvømmeklubben Søhesten
Carsten FrandsenSvømmeklubben Søhesten
Stine LaursenSvømmeklubben Nord
John LarsenAalborg Svømmeklub
Lone ØstrupAars Svømmeklub
Dan NielsenAars Svømmeklub
Stefan StenbergAabybro Svømmeklub
Simon AndersenAabybro Svømmeklub
Eyleifur JohannessonAalborg Svømmeklub
Bent RaskBSK08 - regionsudvalget Nordjylland
Johnni Olesen24 timer - Regionsudvalget Nordjylland
Per KirkegaardRegionsudvalget Nordjylland
Hans-Henrik OttesenAalborg Svømmeklub
Natasha Kutsko JensenAalborg Svømmeklub
Lene MøllerNord
Lærke Juul NielsenStøvring svømmeklub Pingvinen
Kasper Lousdal NielsenPingvinen
Henriette Stausholm LarsenAabybro Svømmeklub
Heine Brunø S68
Line Melgaard S68
Per BækS68
Søren Jul ChristiansenPingvinen
Jesper Johannesen BSK08
Nikolaj BergmannSindal svømmeforening.
Mads JuulFrederikshavn Svømmeklub
Helle LarsenFrederikshavn Svømmeklub
Karina Porsborg Aabybro
Magnus YdeBsk08
Jon VestergaardBSK08
Anders VestergaardBSK08
Jesper HovmarkThisted Svømmeklub
Lars JessenThisted Svømmeklub
MayaJarl Arden
Amalie StageJarl Arden
Jimmy KristensenFjeriritslev Svømmeklub
Mette C. L. AndersenFjeriritslev Svømmeklub
Stefan VejrumJet Svømmeklub
Dorthe SmithJet svømmeklub
RikkeFjeriritslev Svømmeklub


Til kalender