0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...
10-08-2017 23:17:00
 

 Aktuelt

Aqua Inspiration 2017

 

Tilmelding åbner den 1. maj 2017

 

  

 Næste arrangement

18
August
2017
Svømning
Klubmesterskab 2017/2018
Maglegårdsbadet (Roskilde)
19
August
2017
Limfjordskrydseren - Aalborg
Vestre Kanalgade
9000 Aalborg
19
August
2017
Livredning
DM i havlivredning (Bellevue Strand)
Bellevue Strand

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

 Nye AquaChamp Mærker

Dansk Svømmeunion har udviklet nye mærker i AquaChamp serien. se mere ved at klikke på mærket

 

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grundudd. start:

2.-3. september Esbjerg

2.-3. september Aarhus

9.-10. september Videbæk

Svømningens Trænerudd start:

16.-17. september Kalundborg

Overdommerkursus i svømning:

14.+28.oktober Fredericia

Modul 4 Ledende- måldommer /tidtager:

2. september Herning

29. oktober Kastrup

Start2Crawl

24. september i Nyborg

 Næste arrangement

19
August
2017
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off17-2916
Helsinge Svømmeklub
19
August
2017
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off17-2904
Blovstrød Svømmehal
19
August
2017
Træner/instruktør
Svømningens GRUNDudd. del 1 af 3 TR17-2563
Danhostel Store Heddinge

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Generalforsamling 2013

 

Dansk Svømmeunions generalforsamling og de sportslige sektioners områdemøder finder i år sted i weekenden 13. – 14. april 2013. 

 

Generalforsamlingen og områdemøderne finder sted i 

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 

 

Programmet for weekenden er som følger:

Lørdag:
kl. 10.00: Områdemøde for breddesektionen
kl. 12.00: Frokost
kl. 13.00: Generalforsamling
kl. 19.00: Middag

 

 

Søndag:
kl. 09.00: Områdemøde for de øvrige sektioner samt sportsafdelingen:

  • Synkro
  • Vandpolo
  • Udspring
  • Livredning
  • Sportsafdeling


Fra kl. 11.00: Frokost, i form af sandwich som kan afhentes i Restauranten

 

Forslag skal indsendes senest 4. februar 2013. Dette kan gøres på svoem@svoem.dk

Forslag til personvalg skal indsendes senest 2. april 2013 klokken 12.00. Dette kan også gøres på svoem@svoem.dk.

 

Datoerne for de næste års generalforsamlinger er:

26. og 27. april 2014 .

25. og 26. april 2015

 

Deltagere:

Navn (For- og efternavn)ByNavn på klub
  Sidsel Homann     Lyseng
  Britt Kejser Greve   Tommerup   Vandpolo Sektionen
  Karl-Emil Greve   Tommerup   Tommerup Svømmeklub
  Margit Beckmann   Farum   Dansk Svømmeunion
  Morten Kjær   Glostrup   Unionskontoret
  Lene Madegaard   Farum   Dansk SVømmeunion
  Mads Jørgensen   Farum   Dansk Svømmeunion
  Karsten Elm Heintz     Teknik og materiel
  Lars Mejer Frederiksen   Næstved   Sportsafdelingen
  Helen Haas     Mastersudvalget
  Pia Holmen   Farum   Dansk Svømmeunion
  Jes Gydesen   Allerød   Dansk Svømmeunion
  Peter Møller Nielsen   Risskov   Sportsafdelingen
  Jimmy Adler Andersen   Odense S   Polosektionen
  Bjarne V. larsen   Odense S   O.S.L.F.
  Sanne Skousen Holm     Dansk Svømmeunion
  Peter Marker-Pedersen     Breddesektion Sydsjælland
  Lars Bo Larsen     Dansk Svømmeunion
  Lotte Wielsøe   Herlufmagle   Breddesektion Sydsjælland
  Stine Sørensen   Nørresundby   Region Nordjylland
  Jens Andersen   Birkerød   SNIK Vandpolo
  Allan Thorup Svenningsen   Nørresundby   Region Nordjylland
  Tobias Marling     Dansk Svømmeunion
  Claudia Ganci Frederiksen   Næstved   Breddesektion Sydsjælland
  Jan Hansen   Køge   Dansk Svømmeunion
  Pia Husted Rasmussen   Frederiksværk   Frederiksværk
  Helle Jakobsen   København Ø   Leder, Breddesektionen
  Teddy Bjørklund   Frederikssund   Breddesektion, Region Nordsjælland
  Danielle Keller   Aarup   SVØM Bestyrelse
  Mia Hyldahl   Allerød   Sigma Swim Birkerød
  Lene Paulsen   Birkerød   Sigma Swim Birkerød
  Lise Lotte Erichsen     Sigma Swim Birkerød
  Jan Schäfer     Sigma Swim Birkerød
  Torkil Christensen   Brabrand   livredningsfonden
  Jørgen B. Larsen   Slagelse   Region Sydsjælland
  Jette Jansen     Dansk Svømmeunion
  Abelone Tholstrup Stein   Farum   Dansk Svømmeunion
  Erik Bech     Dansk Svømmeunion
  Anders Myrhøj   Farum   Svøm
  Mikkel von Seelen   Valby   Dansk Svømmeunion.
  Martin Karup   Farum   Dansk Svømmeunion
  Nora Thomsen   Farum   Dansk Svømmeunion
  Kjeld Egebo   Vejle Ø   Dansk Svømmeunion
  Lars Ravn-Nielsen   Egå   bredesek region midt/HEI
  Søren Mikkelsen   Aalborg SV   Breddesektionen
  Heidi Bøg Holm   Odense   Odense Svømme Klub
  Lars Stendys   Holstebro   Mastersudvalget
  Morten Krogh Brønnicke   Mern   Vordingborg Svømmeklub
  Jakob Staun   Farum   -
  Dorthe G. Rigét     SVØM bestyrelse
  Birgitte K. Schmidt   Gentofte   Gentofte Svømme Klub
  Lars Warm     Dansk Svømmeunion
  Victor Valore   København   Udspringssektionen
  Martin Thygesen   Odense M   Frem
  Tom B. Lauritzen   Kastrup   Svømmeklubben KVIK
  John Larsen   Aalborg   Aalborg Svømmeklub
  Lene Krüger Villumsen   Birkerød   Dansk Svømmeunion
  Christian Koerner   Herlev   Udspringssektionen
  Peter Bruhn   Fredericia   Region Syd
  Denise Bakholm   aalborg   Bredde, Fu
  Connie Højgård   Jyllinge   Breddesektion, Region Nordsjælland
  lisbeth jensen   kalundborg   kalundborg svømmeklub
  Kresten   Frederiksberg   LISK
  siri k graversen   nors   Thisted synkro klub
  Mia Momsen   Thisted   Thisted Synkro Klub
  Thomas Stub   Esbjerg   Sportsafdelingen/Esbjerg Svømmeklub
  Anders Vestergaard Jensen   Holte   Dansk Svømmeunion
  Jan Urban Hansen   Kastrup   KVIK
  Claus Lyder   Kastrup   KVIK
  Stig Härstedt   Kastrup   KVIK
  Nomi Mortensen   Odense C   Udspringsektionen
  Lise H. Petersen   Fredericia   Sportsafdelingen
  Sara lilly Nielsen   Silkeborg   Silkeborg Svømmklub
  claus friislund   kbh   Luk udspring
  Jannie Hager   Vanløse   Hovedstadens Svømme Klub
  Peter Johansen   Nyborg   Nyborg svømmeklub
  Lene Brink Magnussen   Odense M   OSLF/forbundet
  Vivi Kristiansen   Odense C   OSLF
  Anna Marie Birkbak   København SV   Dansk Svømmeunion
  Elisabeth Jauss     Synkrosektionen
  Anne Marie Zinck   Vanløse   Hovedstadens svømmeklub
  Linda Jørgensen     Dansk Svømmeunion
  Jette Pedersen     Dansk Svømmeunion
  Gert Mortensen   Farum   Farum-Familie-Svøm
  Lars Bo Pedersen   Farum   Farum Svømmeklub
  Ina Rasmussen   Farum   Farum Svømmeklub
  Lone Olczyk   Allerød   Sigma Swim Allerød
  Allan Nyhus   København SV   Hovedstadens Svømmeklub
  Carsten Moldt   Frederiksberg   LISK
  Lars Sørensen   Vanløse   Hovedstadens Svømmeklub
  Antonio Doni   København   HSK
  Peder Wang Hansen   Farum   Farum Svømmeklub
  Helen Witt Qvist   Farum   Dansk Svømmeunion
  Jonas Enevoldsen     Dansk Svømmeunion
  Jens Peter Hauerback   Hillerød   Hillerød Svømmeklub
  Mai-Britt Englund   Hillerød   Hillerød Svømmeklub
  Lise Møller   Frederiksberg   Dansk Svømmeunion
  Lars R.Aa. Jørgensen   Haderslev   Dansk Svømmeunion - bestyrelsen
  Mette Jartved   Rødovre   Lyngby Udsprings Klub af 2002
  Sanne Brogaard Kristensen     HSK Synkro
  Lone Lagerbon   Farum   Dansk Svømmeunion, Sportsafdelingen
  Svend Holm   Stenløse   Unionen
  Charlotte Tolderlund     Dansk Svømmeunion
  Allan Folmer Christensen     AGF
  Michael Iwersen     Dansk Svømmeunion
  Morten Baltzer   Odense   O.S.L.F.
  Viggo Rasmussen   Odense C   Vandpolosektionen
  Lars Nielsen   Vejle   Vejle Svømmeklub Triton
  Esben Sørensen   Slagelse   Slagelse Svømmeklub
  Ole Løgsted   Slagelse   Slagelse Svømmeklub
  Jan Simonsen   Aalborg   LISK

Videre herfra:

Læs også:

Download:

Kontakt

Margit Beckman

Sekretær

Mail: kursus@svoem.dk

Telefon: 44394450

(mellem kl. 10-14)